Zimowe wędrówki: magia czy nieszczęście?

Jak bezpiecznie odkrywać uroki zimowej wędrówki.

Zimowy turysta, widok z dołu, w niebieskich spodniach zimowych, spaceruje po zaśnieżonej ścieżce między sosnami.

W środku zimy nasza chęć do hibernacji może wydawać się raczej ściskająca niż przytulna. Czy jest lepsze antidotum na zamknięcie w domu niż orzeźwiający spacer na świeżym powietrzu?

Zimowe tła są surowe, pogodne i często oszałamiające. Przy mniejszej liczbie osób na szlaku możesz zauważyć więcej stworzeń. A to świetna okazja, aby zapoznać się z porami roku i żywą planetą wokół nas – mówi dr Stuart Harris, kierownik Oddziału Medycyny Dzikiej Przyrody w Massachusetts General Hospital. Jednak wielokilometrowe wędrówki po nierównym, mroźnym terenie bardzo różnią się od pieszych wędrówek w ciepłe dni, które wymagają troski o zdrowie i bezpieczeństwo, zauważa. Oto, co musisz wiedzieć przed wyjazdem.

Zimowe wędrówki: bezpieczeństwo przede wszystkim

„Wyzwanie, jakim jest wędrówka, gdy warunki środowiskowe są nieco bardziej wymagające, wymaga zupełnie innego podejścia w zimowy dzień niż w letni” – mówi dr Harris. „Ale daje nam możliwość zanurzenia się w otaczającym nas żywym świecie. To jest nasze starożytne dziedzictwo”.

Bezpieczeństwo przede wszystkim jest szczególnie ważne, jeśli wędrujesz z osobami w różnym wieku i o różnych umiejętnościach, takimi jak starsi krewni lub małe dzieci. Konieczne jest posiadanie zarówno odpowiedniego sprzętu, jak i odpowiedniego nastawienia, aby było to przyjemne i bezpieczne dla wszystkich zaangażowanych osób.

Planowanie i przygotowanie do zimowych wędrówek

Przygotuj się z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli mieszasz uczestników o bardzo różnych poziomach sprawności. Starannie zaplanuj trasę, a nie tylko lataj.

Ludzie w skrajnym wieku — bardzo starzy lub bardzo młodzi — są najbardziej narażeni na niskie temperatury, a wędrówki w chłodne dni mogą być bardziej obciążające dla organizmu. „Warunki zimowe mogą być bardziej wymagające dla serca niż dzień z idealną temperaturą” – mówi Harris. „Pamiętaj o zdolnościach fizycznych wszystkich członków grupy, pozwalając, by to decydowało o tym, dokąd się udasz. To powinno być zabawą, a nie karą”.

Przed wyjazdem:

  • Dowiedz się, jak daleko, wysoko i daleko jedziesz, radzi dr Harris, i sprawdź prognozę pogody dla obszaru, w którym będziesz podróżować, biorąc pod uwagę chłód wiatru i prędkość. Szczególnie na dużych wysokościach pogoda może zmieniać się z godziny na godzinę, więc miej oko na przewidywane poziomy temperatur i opady.
  • Dowiedz się, czy będziesz mieć dostęp do awaryjnego zasięgu sieci komórkowej, jeśli coś pójdzie nie tak.
  • Zawsze dziel się swoimi planami z kimś, kto nie jest na Twojej wycieczce, w tym z przewidywaną trasą i czasem powrotu. Uzupełnij dzienniki, aby strażnicy parku wiedzieli, że jesteś na szlaku w nagłym przypadku.

W co się ubrać na zimowe wędrówki

Przygotuj się na ekstremalne zimno, wiatr, śnieg, a nawet deszcz, aby uniknąć odmrożeń lub hipotermii, gdy temperatura ciała spadnie do niebezpiecznie niskiego poziomu.

  • Ubierz się warstwowo. Kilka cienkich warstw odzieży jest lepszych niż jedna gruba. Usuń warstwę, gdy jest ci ciepło w pełnym słońcu i dodaj ją ponownie, gdy jesteś w cieniu. Najlepiej ułożyć warstwę na podstawowej warstwie materiału odprowadzającego wilgoć, który odprowadza pot z powierzchni skóry, a następnie nałożyć warstwy, które izolują i chronią przed wiatrem i wilgocią. „Jak to się mówi, nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania” — mówi dr Harris. „Weź plecak lub plecak i dodaj kilka dodatkowych warstw termicznych. Nigdy nie jeżdżę na kemping bez możliwości przebrania się, gdy zmienia się pogoda”.
  • Zadbaj o swoją głowę, ręce i nogi. Noś wełnianą czapkę, parę grubych rękawiczek lub mitenek i dwie pary skarpet. Weź ze sobą suche części. Twoje buty powinny być wodoodporne i mieć mocne, przyczepne podeszwy.
  • Użyj kremu przeciwsłonecznego. Zimą nadal możesz się poparzyć, zwłaszcza w miejscach, gdzie blask słońca odbija się od śniegu.

Zabierz ze sobą niezbędne rzeczy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo

  • Dodatkowe jedzenie i woda. Wędrówki w zimnie pochłaniają dużo energii, spalając o wiele więcej kalorii niż ta sama aktywność w letnich temperaturach. Pakuj przekąski bogate w składniki odżywcze, takie jak musli i musli, które często łączą orzechy, suszone owoce i owies, aby zapewnić potrzebne białko, tłuszcz i kalorie. Ważne jest również unikanie odwodnienia w celu utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Punkty bonusowe za gorący napój w termosie, który ogrzeje Twoje ciało, jeśli jest Ci zimno.
  • Apteczka. Zalecane są bandaże, aby zapobiec poślizgnięciu się lub zarysowaniu na szlaku, a także koce odbijające ciepło, aby pokryć osobę z objawami hipotermii. Nawet przy dodatnich temperaturach możliwa jest hipotermia. Uważaj na oznaki, takie jak drżenie, dezorientacja, wyczerpanie lub niewyraźna mowa i natychmiast szukaj pomocy.
  • Źródło światła. Zaplanuj wędrówkę tak, aby nie iść szlakiem w ciemności. Ale weź ze sobą źródło światła na wypadek, gdybyś utknął. „Latarka lub czołówka są cholernie przydatne, jeśli wędrujesz gdzieś na skraju światła dziennego” — mówi Harris.
  • Telefon, mapa, kompas lub urządzenie GPS oraz zapasowe baterie. Nie polegaj na swoim telefonie do śledzenia GPS, ale naładuj go do pełna, jeśli chcesz szybko się z kimś skontaktować. „Upewnij się, że masz technologię i umiejętności potrzebne do poruszania się po szlaku lub poza nim” — mówi Harris — „i że masz środki do komunikowania się na zewnątrz, zwłaszcza jeśli jesteś w dużej mieszanej grupie. “

Leave a Comment