Większość rynków zależnych od kredytów hipotecznych odnotowuje najostrzejsze spadki cen domów


0
Categories : Rynki

Zgodnie z indeksem sprzedaży firmy Savills w czwartym kwartale, górna część brytyjskiego rynku mieszkaniowego doświadcza rosnącej rozbieżności między segmentami kredytów hipotecznych i bogatych akcji w miarę wzrostu stóp procentowych.

Jednak oczekiwania kupujących i sprzedających szybko się dostosowują i obaj są bardziej realistyczni co do korekty cen po dwóch latach rekordowych wzrostów.

Zwiększenie odporności segmentów rynku o wyższej wartości

Jeśli chodzi o ceny, do tej pory najbardziej ucierpiały niższe przedziały cenowe z powodu trudniejszych perspektyw gospodarczych i rosnących stóp procentowych. Ceny nieruchomości w Londynie poniżej 500 000 GBP spadły o -2,1% w ciągu ostatnich trzech miesięcy (ale wzrosły o 0,3% rok do roku), podczas gdy nieruchomości o wartości 2 mln GBP i powyżej odnotowały skromniejszy spadek o -0,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. kwartale io 2,3% więcej niż w IV kwartale 2021 roku.

Najlepsze obszary w centrum Londynu, w tym Mayfair (+0,4%), Belgravia (+0,0%) i Knightsbridge (+0,0%), były najbardziej odporne w ostatnim kwartale roku, podobnie jak regionalny rynek domów wiejskich wart ponad 2 miliony funtów. , gdzie średnie skorygowały się zaledwie o -0,4% i pozostają znaczące na poziomie o 21,2% wyższym niż w marcu 2020 r.

„Nieruchomości luksusowe nadal osiągają najlepsze wyniki, ponieważ domy o wyjątkowej jakości są nadal poszukiwane przez nabywców zarówno w kraju, jak i za granicą. Rynki te są w większym stopniu napędzane przez globalne przepływy kapitałowe i chociaż nie są chronione, są mniej podatne na krajowe wahania gospodarcze” — powiedział Francis McDonald, analityk ds. badań w firmie Savills.

„Rzadki rynek kodów pocztowych w centrum Londynu również nadal wygląda dobrze historycznie, zwłaszcza w kontekście słabszego funta i silniejszego dolara. Ożywienie cen na tym rynku wydaje się być już dawno spóźnione. Pomoże to uchronić go przed większym spadkiem cen, przy czym spodziewany jest silniejszy wzrost cen od 2025 r.”

Rynki hipoteczne a rynki bogate w akcje i gotówkę

Mniejsza zależność od pożyczek ochroniłaby najdroższe londyńskie rynki przed problemami związanymi z przystępnością cenową, które nękają rynki o niższej wartości. W Londynie najlepsze środkowe i północno-zachodnie obszary Londynu odnotowały najmniejszy spadek w kwartale (odpowiednio -0,6% i -0,2%).

Z kolei południowo-zachodni (-1,4%) i zachodni (-1,9%) Londyn odnotował największe spowolnienie w kwartale. Rozciągający się od Clapham do Chiswick, ten ekskluzywny obszar Londynu jest zdominowany przez wysoce lewarowany rynek domów rodzinnych, na którym około dwie trzecie kupujących korzysta z kredytu hipotecznego. Te zielone przedmieścia okazały się szczególnie popularne od początku pandemii i odnotowały jedne z najwyższych wskaźników wzrostu cen (+8,2% w SW vs. +1,7% w PCL).

W regionach Wielkiej Brytanii, rynki najbardziej oddalone od Londynu, gdzie dostępność kredytów hipotecznych jest najniższa, odnotowały najlepsze wyniki w kwartale, w tym w Szkocji (-0,7%), Midlands i North (-0,1%).

Natomiast rynki przesiedleń położone najbliżej Londynu, gdzie od 55% do 67% kupujących ma kredyty hipoteczne, już odczuwają wzrost stopy bazowej. W związku z tym nastąpiła ostrzejsza korekta cen w kwartale, przy czym ceny bazowe spadły średnio o -2,0% na przedmieściach oraz na przedmieściach wewnętrznych i zewnętrznych. Spadek ten wynika jednak z niewiarygodnie silnej podstawy, przy wzroście cen na przedmieściach o +16,5% od marca 2020 r. i +12,7% na obszarach podmiejskich.

„Niepewność gospodarcza i zaostrzenie warunków kredytowych zaczynają prowadzić do spowolnienia warunków rynkowych na rynkach najbardziej narażonych na wyższe koszty finansowania zewnętrznego. Jednak liczba akcji wysokiej jakości na rynku pozostaje ograniczona, a prawie połowa agentów Savills odnotowała spadek liczby nieruchomości w swoich księgach w ciągu ostatnich trzech miesięcy” – skomentował Andrew Perratt, Head of Residential UK w Savills.

„To powinno zapewnić, że najbardziej poszukiwane nieruchomości nadal będą generować duże zainteresowanie, chroniąc rynki przed większymi spadkami. Co zachęcające, oczekiwania szybko się korygują, zwłaszcza w Londynie, gdzie prawie wszyscy kupujący (96%) i trzy czwarte (75%) sprzedających spodziewają się obniżki cen. To, że oczekiwania kupujących i sprzedających zmieniają się w dużej mierze równolegle, powinno utrzymać rynek w ruchu”.

Indeks sprzedaży Prime London Q4

IV kwartał 2022 r Premier Centralny Londyn Premier północno-zachodniego Londynu Premier południowo-zachodniego Londynu Premier Zachodniego Londynu Premier północnego i wschodniego Londynu Cały Premier Londyn
wzrost kwartalny -0,6% -0,2% -1,4% -1,9% -2,2% -1,3%
roczny wzrost +0,9% +3,2% +1,4% 0,0% +1,8% +1,5%
Wzrost od 20 marca +1,7% +6,8% +8,2% +4,8% -0,8% +3,9%

Źródło: London Savills Prime Index, IV kw 20022

Główny regionalny indeks sprzedaży, 4. kwartał

IV kwartał 2022 r Przedmieście Trasa krajowa Trasa zewnętrzna Szerokie południe Środkowe/Północ Szkocja
wzrost kwartalny -2,1% -1,6% -2,2% -1,1% -0,1% -0,7%
roczny wzrost +2,6% +1,3% +0,8% +2,8% +3,1% +3,3%
Wzrost od 20 marca +16,5% +12,6% +12,7% +17,3% +13,6% +16,3%

Źródło: Regionalny Savills Prime Index, IV kw. 2022 r

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *