Silny popyt na rynku najmu pomimo zagrożenia dalszymi podwyżkami czynszów


0
Categories : Rynki
Podaj 556

Nicky Stevenson, dyrektor zarządzający Fine & Country UK, sugeruje, że nierównowaga podaży i popytu, która charakteryzowała rynek w 2022 r., nadal będzie wspierać wzrost cen wynajmu w całym 2023 r.

Ona tłumaczy: „Roczny wzrost cen wynajmu w Anglii i Walii wynosi obecnie 9%. Wzrost cen mieszkań przewyższa wzrost cen domów: odpowiednio 11% wobec 8,2%. Wysokie poziomy rocznego wzrostu cen na głównych rynkach Anglii i Walii to zasługa aktywności w stolicy.

„Wyłączając południowy wschód, próg czynszu na rynku premium w Londynie wynosi 3792 GBP, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w jakimkolwiek innym regionie. W 2022 r. 90% wszystkich nowych wynajmów na kwotę 3500 GBP miesięcznie lub więcej miało miejsce w stolicy, z czego 65% stanowiły mieszkania. W pozostałej części Anglii i Walii 94% tych czynszów dotyczyło domów”.

Co czeka rynek wynajmu w 2023 roku?

Stevenson mówi, że chociaż oczekuje się, że rynek wynajmu pozostanie zajęty, oczekuje się, że wzrost cen zmniejszy się w tym roku.

Ona dodaje: „Wraz z wyższymi kosztami kredytu hipotecznego wpływającymi na marże zysku, UK Finance przewiduje, że 13 miliardów funtów zostanie udostępnionych właścicielom kupującym na wynajem na nowe zakupy w 2023 roku i 30 miliardów funtów właścicielom, którzy chcą dokonać remortgage. Obie liczby są znacznie niższe niż w 2021 r. i bardziej zgodne z poziomami sprzed pandemii.

Ona konkluduje: Zmiany w opodatkowaniu i legislacji są z powrotem na porządku dziennym rządu, a zmiany w podatku od zysków kapitałowych wejdą w życie w kwietniu. Projekt ustawy o reformie własnościowej powinien zostać złożony do końca tej sesji parlamentarnej w maju 2023 r., chociaż zajmie to więcej czasu, zanim ustawa stanie się prawem.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *