Rishi Sunak wznawia rozmowy w sprawie notowań w Londynie dla brytyjskiej firmy technologicznej Arm | Ramię

Rishi Sunak podobno wznowił wysiłki, aby przekonać japońskiego inwestora SoftBank do umieszczenia na liście deweloperów chipów komputerowych. Ramię W Londynie.

SoftBank od kilku miesięcy rozważa wprowadzenie firmy Arm, która ma siedzibę w Cambridge, z Nowym Jorkiem jako wiodącym kandydatem.

Arm opracowuje chipy wbudowane w 95% smartfonów na świecie. zanim to było kupiony przez SoftBank w 2016 roku była członkiem londyńskiego indeksu FTSE 100, a jej centralna rola w gospodarce smartfonów oznacza, że ​​jest uważana za najważniejszą brytyjską firmę technologiczną.

Sunak spotkał się z dyrektorem naczelnym Arm René Haasem i dyrektorem prawnym Spencerem Collinsem w zeszłym miesiącu na Downing Street. Według Financial Times, Masayoshi Son, założyciel SoftBank, japoński właściciel Arm, dołączył za pośrednictwem łącza wideo.

Rząd Wielkiej Brytanii wielokrotnie naciskał na notowanie ARM na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, co byłoby postrzegane jako wotum zaufania dla Wielkiej Brytanii. Jednak brytyjski lobbing miał miejsce pod rządami trzech premierów w ostatnim roku politycznych przewrotów.

Rozmowy z SoftBank obejmują również Andrew Griffitha, brytyjskiego ministra miasta i kierownictwo Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, donosi FT. Według raportów rządowych, sekretarz skarbu John Glen spotkał się w czerwcu z Arm i Softbank „w celu omówienia notowań ARM”.

Rząd i regulatorzy zrobili zmiany w zasadach notowań w Wielkiej Brytanii w celu przekonania szybko rozwijających się firm technologicznych, że Londyn jest właściwym miejscem do notowania ich akcji. Urzędnicy rządowi podobno dyskutowali o podwójnym wykazie ARM, co pozwoliłoby mu handlować w Londynie i Nowym Jorku. Jednak podwójne wykazy wiążą się z większą złożonością i kosztami.

SoftBank zapłacił 32 miliardy dolarów (26 miliardów funtów) za Arm w 2016 roku, trzy tygodnie po tym, jak Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem UE, co spowodowało spadek wartości funta szterlinga. Japoński inwestor próbował następnie sprzedać go w 2021 roku amerykańskiemu producentowi chipów Nvidii. Jednakże, Transakcja o wartości 40 miliardów dolarów nie doszła do skutku po tym, jak organy regulacyjne zgłosiły obawy.

Następną opcją SoftBanku było wejście na giełdę, ale jego plany ponownie zostały pokrzyżowane, tym razem przez globalny spadek wartości firm technologicznych w wyniku gwałtownego wzrostu stóp procentowych.

Szef relacji inwestorskich ARM napisał w zeszłym roku do prywatnych akcjonariuszy informując ich o opóźnieniu planów notowań, mówiąc, że jest mało prawdopodobne, aby stało się to co najmniej do marca 2023 r. ze względu na „obecną globalną niepewność gospodarczą” i „stan rynków finansowych”. Powiedział jednak, że firma jest „w pełni zaangażowana w IPO w 2023 roku”.

Arm odmówił komentarza. Skontaktowano się z numerem 10 w celu uzyskania komentarza.

Leave a Comment