Raport mówi, że rynek mieszkaniowy jest w rękach „kupujących”, ponieważ popyt spada o jedną trzecią


0
Categories : Rynki

Raport sugeruje również, że rynek wraca do poziomów sprzed pandemii.

Według najnowszego raportu Propertymark, prawie trzy czwarte (72%) ich podmiotów stowarzyszonych stwierdziło, że większość ich sprzedaży była poniżej ceny wywoławczej. W marcu było to zaledwie 15%.

Jednak dane Propertymark przed pandemią pokazały, że średnia miesięczna liczba sprzedawców zgadzających się poniżej ceny wywoławczej wynosiła 78%. Raport sugeruje jednak, że rynek mieszkaniowy przesuwa się w kierunku rynku nabywców, ponieważ odnotowano również, że liczba nowych nabywców na oddział spadła do 52 w listopadzie, pomimo 86 w sierpniu.

W raporcie Propertymark stwierdzono również, że konkurencja ze strony kupujących została zmniejszona, a poprzednie dane wskazywały na 11 nowych nabywców na nieruchomość w porównaniu z zaledwie 7 nowymi nabywcami na nieruchomość obecnie. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie domów na sprzedaż, przy czym każdy oddział ma obecnie średnio 33 domy na sprzedaż w listopadzie 2022 r., czyli o 74% więcej niż na początku ubiegłego roku.

Te ustalenia są zgodne z Pod koniec 2022 roku Zoopla poinformował, że popyt na domy gwałtownie spadł, a popyt konsumpcyjny spadł o 47% w czwartym kwartale..

Nathan Emerson, dyrektor generalny Propertymark, skomentował:

„Rynek jest z powrotem w rękach kupujących, którzy byli w cieniu przez 18 miesięcy.

Dostępnych jest więcej nieruchomości, ale konkurencja między poszukującymi została znacznie ograniczona. Dla tych, którzy są zmotywowani do sprzedaży, dobrzy, solidni nabywcy są nadal ważni”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *