Podwyższenie kapitału, aby pomóc wiodącemu tureckiemu bankowi ożywić gospodarkę w 2023 r.: CEO

Zastrzyk dodatkowego kapitału pomoże Ziraat Bank stanąć na czele dążeń prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do pobudzenia wzrostu gospodarczego i rozwiązania problemu chronicznego deficytu na rachunku obrotów bieżących w tym roku, powiedział szef największego pożyczkodawcy w Turcji.

Dyrektor naczelny Alpaslan Çakar, który jest również przewodniczącym Stowarzyszenia Banków Tureckich (TBB), powiedział, że banki państwowe, takie jak Ziraat, były siłą napędową gospodarki w ostatnich latach i będą nadal, nawet jeśli zamierzają wypłacić dywidendy w 2023 r. .

Zlekceważył obawy zgłaszane przez partnerów z sektora prywatnego na temat ryzyka, jakie stwarza mnóstwo zasad posiadania obligacji i powiedział, że pożyczka będzie nadal stymulować sektory takie jak produkcja i rolnictwo.

W 2021 roku Erdogan wprowadził „nowy model gospodarczy”, który stawia na pierwszym miejscu wzrost, inwestycje i eksport oraz ma na celu wyeliminowanie utrzymującego się deficytu handlowego Turcji, który jest głównym składnikiem rachunku bieżącego. Model opiera się na ukierunkowanych pożyczkach i niskich stopach procentowych, a ostatecznie ma na celu pomóc obniżyć inflację.

„Zapewnimy znaczące wsparcie dla tureckiego modelu gospodarczego. Z tego powodu chcemy być silni kapitałowo” – powiedział Chakar Reuterowi w wywiadzie przeprowadzonym pod koniec zeszłego miesiąca.

W grudniu Reuters poinformował, powołując się na źródła, że ​​banki państwowe prowadziły rozmowy z Departamentem Skarbu i państwowym funduszem majątkowym w celu pozyskania większego kapitału, co umożliwiłoby im zwiększenie akcji kredytowej przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

„Nie ma jeszcze jasnej liczby dotyczącej podwyższenia kapitału banków państwowych. Konsultujemy się w tej sprawie z odpowiednimi instytucjami” – powiedział Çakar w centrali Ziraat w Stambule.


Alpaslan Çakar, dyrektor generalny największego tureckiego banku Ziraat i przewodniczący Stowarzyszenia Banków Tureckich (TBB), pozuje podczas wywiadu dla agencji Reuters w Stambule, Turcja, 23 grudnia 2022 r. (Zdjęcie: Reuters)
Alpaslan Çakar, dyrektor generalny największego tureckiego banku Ziraat i przewodniczący Stowarzyszenia Banków Tureckich (TBB), pozuje podczas wywiadu dla agencji Reuters w Stambule, Turcja, 23 grudnia 2022 r. (Zdjęcie: Reuters)

Oczekuje się, że gospodarka wzrośnie o 5% w 2022 r., ale wzrost powinien zwolnić do końca roku. Rząd nadal prognozuje wzrost o 5% również w 2023 r.

Aby pobudzić wzrost i wesprzeć wizję gospodarczą rządu, bank centralny obniżył główną stopę procentową do 9% z 19% od września 2021 r.

Banki państwowe wspierały gospodarkę tanim finansowaniem w ciągu ostatnich kilku lat, zwiększając swoją dominację w sektorze finansowym i zwiększając potrzeby kapitałowe. Udział banków państwowych w kredytach osiągnął rekordowy poziom około 50%.

Dywidendy, pożyczki

Zapytany o rekordowe zyski sektora w 2022 r., Çakar potwierdził raport Reutera z końca grudnia, że ​​banki tureckie chciały wypłacać dywidendy akcjonariuszom. Według niego wniosek ocenia Agencja Regulacji i Nadzoru Bankowego (BDDC), która co roku wydaje rekomendacje dotyczące podziału zysków banków.

Chakar powiedział jednak, że zyski spadną w 2023 r., gdy inflacja spadnie.

Roczna inflacja w Turcji zwolniła w grudniu w najszybszym tempie od ponad ćwierć wieku.

Roczna inflacja cen konsumpcyjnych gwałtownie spadła do 64,27% w grudniu z 84,39% w listopadzie. Spadek był w dużej mierze spowodowany tzw. korzystnym efektem bazy i był drugim z rzędu spadkiem od czasu, gdy inflacja osiągnęła w październiku najwyższy poziom od 24 lat na poziomie 85,5%.

Między styczniem a październikiem dochód netto sektora bankowego wzrósł o 417% rok do roku do 389 miliardów lirów tureckich (20,72 miliarda USD), do czego przyczyniły się indeksowane do inflacji rentowności obligacji.

Władze starały się zniechęcić do używania obcej waluty po gwałtownej deprecjacji lira w 2021 r.

Lira straciła około 44% swojej wartości w stosunku do dolara w 2021 roku. W 2022 r. spadł o kolejne 30%, ale w ostatnim kwartale pozostał w dużej mierze stabilny.

Władze wprowadziły około 100 nowych zasad dla banków, w tym wymóg posiadania większej liczby obligacji skarbowych, co wywołało skargi liderów sektora prywatnego.

Ale Chakar powiedział, że te aktywa nie będą stanowić ryzyka. „Waga obligacji stałokuponowych w bilansie ze względu na regulację nie osiągnie poziomu, który zachwiałby równowagę” – powiedział.

Powiedział również, że selektywna polityka pożyczkowa Ziraat będzie kontynuowana w 2023 r., a priorytetami będą produkcja, rolnictwo oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

„Staliśmy się jednym z banków, które najbardziej wspierały turecki model gospodarki” – powiedział, zaznaczając, że wielkość kredytu gotówkowego wzrosła w 2022 roku o 61 proc. do 1,2 bln lirów tureckich.

Powiedział, że wskaźnik NPL Ziraat był niski w zeszłym roku i wyniósł 1,1%, w porównaniu do 2,2% dla całego sektora.

Powiedział również, że bank będzie aktywnie zaangażowany w finansowanie międzynarodowe w tym roku, dążąc do odnowienia konsorcjum w 100% w lutym i dążąc do zwiększenia finansowania międzynarodowego, w tym poprzez euroobligacje.

Codzienny biuletyn Sabah

Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Turcji, jej regionie i na świecie.


Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie. Rejestrując się, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Leave a Comment