Osiem potężnych kroków, które niewidocznie zmienią twoje zdrowie


0
Categories : fitness

Większość z nas rozpoczyna styczeń z zamiarem dokonania poważnych zmian w swoim życiu, ale te drastyczne decyzje rzadko pozostają w mocy. Wkrótce wracamy do starych, łatwych nawyków i czujemy się beznadziejnie z powodu „porażki”.

Istnieją jednak sekrety skutecznego wprowadzania trwałych zmian — małymi, ale potężnymi sposobami, które subtelnie zmienią Twoje życie i zdrowie. Tutaj dr Rangan Chatterjee jest autorem bestsellerów Szczęśliwy umysł, szczęśliwe życiemistrz Poczuj się lepiej, żyj dłużej podcast i lekarz pierwszego kontaktu od ponad 21 lat, dzieli się swoją mądrością i doświadczeniem.

Bądź dla siebie dobry

Według sondaży do końca stycznia do 80 procent noworocznych postanowień nie udaje się zrealizować, a jednym z powodów tego stanu rzeczy według Chatterjee jest to, że napędza je negatywna energia. „Ze względu na nadmiar grudnia ludzie próbują przywrócić równowagę, pozbawiając się jedzenia, być może ograniczając kalorie. Lub ukarać się na siłowni. Chodzą na wyczerpujące treningi – cztery razy w tygodniu kręcą się po godzinę. To jest niestabilne.

Zamiast się karać, spróbuj zadbać o siebie, mówi. „Codzienna wieczorna refleksja to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia”. Wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania: „Co dzisiaj poszło dobrze?” oraz „Co mogę poprawić jutro?”

„To bardzo delikatny i pełen współczucia sposób na zastanowienie się nad swoim życiem” — mówi Chatterjee. Zamiast całkowicie zanurzyć się w nowej drakońskiej diecie, „myśląc codziennie o swoim życiu, zaczniesz wprowadzać zmiany. Zdobędziesz samoświadomość i samowiedzę, której nie posiadałeś.”

Dostosuj swoją ambicję do pogody

Dr Chatterjee często namawia pacjentów, którzy chcą przestać brać antydepresanty o tej porze roku – „kiedy na zewnątrz jest ciemno, zimno i paskudnie” – aby zaczekali do wiosny. „Robi się jaśniej, pogoda zaczyna się zmieniać. Te rzeczy mają duże znaczenie”.

Podobnie znacznie trudniej jest wytrwać w postanowieniu codziennego biegania po parku, gdy na zewnątrz jest zimno, mokro i szaro. Ale, jak mówi, w połowie marca „ptaki zaczynają śpiewać, dni stają się dłuższe. Naprawdę chcemy wyjść”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *