Optymizm inflacyjny wspiera rynki finansowe, rynki wschodzące


0
Categories : Rynki

Miniony tydzień przyniósł pewną ulgę na froncie inflacyjnym po obu stronach Atlantyku.

I

W Europie ceny energii spadły w grudniu bardziej niż oczekiwano. W USA wzrost płac był umiarkowany. W odpowiedzi stopy procentowe spadły, a aktywa obarczone ryzykiem rozpoczęły rok pozytywnie, zyskując we wszystkich kategoriach. Waluty G10 były mieszane, ale waluty rynków wschodzących podążały za optymizmem inwestorów i rosły, na czele z walutami azjatyckimi i latynoamerykańskimi. Tajski baht znalazł się na szczycie list przebojów w zeszłym tygodniu, ponieważ oczekuje się, że jego sektor turystyczny odniesie znaczne korzyści z zakończenia chińskiej polityki zerowej COVID-19.

W tym tygodniu uwaga skupi się na wszystkich ważnych raportach o inflacji CPI w USA, które zostaną opublikowane w czwartek. Optymizm rynku, że szczyt inflacji mamy już za sobą, nie pozostawia tu miejsca na błędy. Stratedzy i ekonomiści w większości podnoszą swoje prognozy dotyczące euro, czując, że wpływ kryzysu energetycznego będzie mniejszy niż oczekiwano, a ewentualna recesja będzie, jak zawsze myśleliśmy, krótkotrwała i płytka. Miesięczne dane o brytyjskim PKB za listopad oraz lista głównych mówców banku centralnego pod przewodnictwem prezesa Fed Powella dopełniają tydzień we wtorek.

Rysunek 1: Śledzenie wydajności G10 FX [base: USD] (1 tydzień)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 01.09.2023

GBP

Sterling miał przeciętny początek roku, ale mimo to udało mu się osiągnąć przyzwoite wyniki, zbliżając się do szczytu oceny wydajności G10. Funt jest obecnie postrzegany jako ryzykowne aktywa i był umiarkowanie wspierany przez silne rynki.

Listopadowe dane o PKB są szczególnie ważne w tym tygodniu, ponieważ czekamy na potwierdzenie, że Wielka Brytania jest w umiarkowanej recesji. Konsensus zakłada spadek produkcji o 0,3%, ale prognozy ekonomistów w ostatnich miesiącach były zbyt pesymistyczne. Nastroje wokół brytyjskiej gospodarki są raczej niedźwiedzie i naszym zdaniem pozytywna niespodzianka może doprowadzić do znacznego wzrostu funta szterlinga.

Euro

Nastroje wokół gospodarki strefy euro znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich kilku tygodni dzięki łagodnej zimie, niższym cenom energii i, jak się wydaje, znaczącej poprawie inflacji zasadniczej. Przestrzegamy przed nadinterpretacją ubiegłotygodniowych niespodzianek inflacyjnych. Wynikało to raczej z bezpośredniej interwencji rządu w ceny energii elektrycznej, zwłaszcza w Niemczech i Hiszpanii, niż ze znaczącej zmiany równowagi między podażą a popytem. Silniejsza inflacja bazowa nadal rośnie i nic nie wskazuje na to, by osiągnęła już szczyt.

Wydaje się, że przedstawiciele EBC zgadzają się z nami, a ton ich komunikatów jest znacznie bardziej jastrzębi niż sugerują obecne ceny rynkowe dla przyszłych podwyżek stóp. Pozostajemy pozytywnie nastawieni do wspólnej waluty w oparciu o nasze oczekiwania co do wyższych stóp procentowych ze strony EBC.

Wykres 2. Stopa inflacji w strefie euro (2013-2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 01.09.2023

dolar

Raport z rynku pracy w USA za grudzień musiał zadowolić Rezerwę Federalną, bo nie było ani za gorąco, ani za zimno. Miejsca pracy są nadal tworzone w stałym, choć umiarkowanym tempie, i choć bezrobocie utrzymywało się na poziomie bliskim najniższego poziomu, wzrost płac wydawał się zwalniać. Ogólnie rzecz biorąc, liczby są zgodne z umiarkowaną inflacją oraz rosnącą gospodarką. Innymi słowy miękkie lądowanie.

Oznaki, że inflacja mogła osiągnąć szczyt w krótkim okresie, są silniejsze w USA niż w Europie, ale Fed podziela zdrowy sceptycyzm EBC, a komentarze przedstawicieli FOMC pozostają jastrzębie. Dolar wydaje się nie wiedzieć, dokąd iść, obciążony optymizmem co do inflacji, ale wspierany tonem komunikatów Fed. Pewną jasność powinien przynieść nadchodzący raport o inflacji.

Wykres 3: Średnie zarobki godzinowe w USA [% MoM] (2021 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 01.09.2023

jen

Jen wykazał średnie zachowanie w pierwszym tygodniu handlowym 2023 roku. Japońska waluta była właściwie jedną z najlepszych na świecie w ciągu ostatnich kilku tygodni ubiegłego roku, ponieważ Bank Japonii gwałtownie się odwrócił. swoją pozycję w polityce pieniężnej. Bank Japonii, który był niewątpliwie najbardziej gołębim bankiem centralnym w grupie G10 w 2022 r., nieoczekiwanie podniósł górną granicę oprocentowania 10-letnich obligacji rządowych z 0,25% do 0,50% na posiedzeniu 20 grudnia, powodując największy ruch w górę japońskich obligacji kapitał. obligacje od 2003 r.

franki szwajcarskie

Frank szwajcarski poruszał się w wąskim przedziale w stosunku do euro w zeszłym tygodniu, kończąc go w okolicach środka wskaźnika wydajności waluty G10. Podobnie jak w strefie euro, inflacja w Szwajcarii spadła w grudniu, co było dla wszystkich nieoczekiwane. Spadek do 2,8% z 3% to dobry znak, ale walka z inflacją w Szwajcarii jeszcze się nie skończyła. Inflacja bazowa pozostaje nieprzyjemnie wysoka i, co dziwne, wykazuje tendencję odwrotną do głównej wartości, wzrastając do 2% z 1,9% w poprzednim miesiącu. Co więcej, w styczniu może nastąpić podwyżka najbardziej podstawowej stawki, ponieważ media dostosowują ceny.

Planujemy kolejną podwyżkę stóp przez SNB w marcu, choć skala tego ruchu i prawdopodobieństwo, że może to być koniec cyklu podwyżek, nie zostały jeszcze określone. W tym kontekście będziemy z uwagą przyglądać się nadchodzącym danym ze Szwajcarii, aw szczególności raportom o inflacji za styczeń i luty. Kalendarz na ten tydzień jest jednak w dużej mierze pusty, więc uwaga powinna być skupiona na wiadomościach zewnętrznych.

dolar australijski

Dolar australijski radził sobie lepiej w G10 w zeszłym tygodniu, w dużej mierze dzięki rosnącemu optymizmowi wokół chińskiej gospodarki. Chiny skutecznie zakończyły swoją strategię dotyczącą koronawirusa w grudniu, co jest wyraźnym byczym sygnałem dla obszarów silnie uzależnionych od przepływów handlowych lub turystycznych z największej gospodarki Azji. Po dwuletnim zakazie doniesienia, że ​​Chiny rozważają wznowienie importu australijskiego węgla, doprowadziły również do kupowania dolara australijskiego, który dziś rano otworzył się powyżej 0,69 USD, co jest jego najsilniejszą pozycją od sierpnia.

W tym tygodniu oczekuje się szeregu publikacji danych w Australii, co może prowadzić do dość niestabilnych dni dla dolara. Z uwagą będziemy przyglądać się listopadowej inflacji oraz danych o sprzedaży detalicznej (oba w środę). Silniejsze wydruki powinny wesprzeć Australijczyka i potwierdzić naszą opinię, że australijska gospodarka radzi sobie lepiej od oczekiwań.

Wykres 4: Zmiana netto zatrudnienia w Kanadzie (2022 r.)

dolar nowozelandzki

W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami kolejnego słabego zachowania dolara nowozelandzkiego w stosunku do jego australijskiego odpowiednika, o którym dyskutowano od połowy grudnia. Wiadomość o ponownym otwarciu Chin jest bardzo pozytywnym wydarzeniem dla gospodarki Nowej Zelandii, która otrzymuje ponad jedną czwartą całkowitych dochodów z eksportu z tego kraju, chociaż dolar nowozelandzki z trudem odnotował jakiekolwiek znaczące zyski od czasu zniesienia Covid zero. . Chociaż częściowo winna jest poprzednia przewaga, jesteśmy nieco zaskoczeni, że nie widzieliśmy bardziej znaczącego rajdu. W tym tygodniu jest mało danych z Nowej Zelandii, a wtorkowe dane o zaufaniu konsumentów są jedynymi prawdziwymi danymi w historii. Mając to na uwadze, podejrzewamy, że na NZD będą miały wpływ inne wydarzenia.

CHAM

Oprócz japońskiego jena, w zeszłym miesiącu najlepszą walutą G10 była kanadyjska waluta. Częściowo może to wynikać z wyceny, ponieważ w drugiej połowie ubiegłego roku kanadyjska waluta radziła sobie gorzej od większości swoich konkurentów. Światowe ceny ropy naftowej również ustabilizowały się w ciągu ostatnich kilku tygodni, podczas gdy dane ekonomiczne w Kanadzie utrzymywały się na tyle dobrze, że otworzyły drzwi do dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank of Canada na styczniowych lub marcowych posiedzeniach.

Mocny raport z rynku pracy z zeszłego tygodnia potwierdził pogląd, że możliwe jest dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. W grudniu dodano dodatkowe 104 000 miejsc pracy, znacznie powyżej oczekiwanych 8 000, podczas gdy stopa bezrobocia również spadła do 5% z 5,1%. To gorący raport i teraz uważamy, że kolejny skok w pewnym momencie pierwszego kwartału jest bardziej prawdopodobny niż nie.

Wykres 4: Zmiana netto zatrudnienia w Kanadzie (2022 r.)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 01.09.2023

korona szwedzka

W krótszym niż zwykle tygodniu handlowym w Szwecji, bez ważnych danych ekonomicznych, korona zakończyła tydzień słabiej w stosunku do euro, z kursem EUR/SEK na poziomie 11,2. Lepsze niż oczekiwano dane ze strefy euro spowodowały, że kurs EUR/SEK znalazł się na najwyższym poziomie od 2020 r. pod koniec zeszłego tygodnia, chociaż od tego czasu korona odrobiła część strat.

Grudniowe dane o inflacji zostaną opublikowane w ten piątek. Oczekuje się, że inflacja nieco spadnie w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale wyższe niż oczekiwano dane mogą wzmocnić koronę, ponieważ poparłyby nasz argument, że Riksbank może być zmuszony do dalszego podnoszenia stóp procentowych na nadchodzących spotkaniach, aby obniżyć wysoką inflację.

DOŚĆ

Ponieważ w zeszłym tygodniu w Norwegii nie było żadnych ważnych wiadomości gospodarczych, korona norweska była w dużej mierze napędzana wydarzeniami w innych krajach. Podobnie jak korona szwedzka, korona norweska zakończyła tydzień na minusie w stosunku do euro, z kursem EUR/NOK na poziomie 10,6. Byliśmy nieco zaskoczeni słabymi wynikami NOK w zeszłym tygodniu, które znalazły się na dole tabeli wyników G10. Wiadomość o ponownym otwarciu Chin powinna wspierać światowe ceny ropy i koron, chociaż nie wydaje się to jeszcze w pełni odzwierciedlone w wartości surowca.

Norweskie dane o inflacji za grudzień zostaną opublikowane we wtorek. Oczekuje się, że nagłówki gazet wzrosną w porównaniu z poprzednim miesiącem, co może potwierdzać pogląd, że Norges Bank ma jeszcze sporo do zrobienia w walce z inflacją. Ponadto niedawne nieznaczne odbicie cen ropy naftowej również może stanowić pewne wsparcie dla norweskiej waluty.

CNY

Chiński juan wzrósł o około 1% w stosunku do dolara amerykańskiego w zeszłym tygodniu i skoczył jeszcze bardziej w oparciu o ważoną wymianę handlową. Chociaż można to częściowo wytłumaczyć poprawą sentymentu do ryzyka, nie mamy wątpliwości, że wznowienie działalności w Chinach doprowadzi do zmiany nastawienia inwestorów do waluty.

Najnowsze dane PMI z Chin potwierdziły, że aktywność biznesowa w grudniu była wyciszona. Biorąc pod uwagę, że w pierwszym kwartale 2023 r. kraj może stawić czoła kolejnym falom koronawirusa, być może będziemy musieli poczekać, aż gospodarka ponownie się ożywi. Jednak wczorajsze złagodzenie zasad podróży jest zachęcające, ponieważ wydaje się, że jest to ostatni gwóźdź do trumny polityki zerowego koronawirusa. Patrząc w przyszłość, będziemy śledzić dane CPI i PPI za grudzień, które zostaną opublikowane w czwartek. Na początku przyszłego tygodnia NBK ustali oprocentowanie rocznej średnioterminowej linii kredytowej (MLF). Zmiana byłaby niespodzianką, a uwaga rynku prawdopodobnie skupiłaby się na rolowaniu.

Kalendarz ekonomiczny (09.01.2023 – 13.01.2023)

Aby być na bieżąco z naszymi publikacjami, wybierz jedną z następujących opcji:

📩 Stuknij tutaj aby otrzymywać najnowsze informacje rynkowe
👉 Nasz Strona LinkedIna najnowsze wiadomości
✍️ Nasz Strona bloga za inne raporty z rynku walutowego

🔊 Bądź na bieżąco z naszymi podcastami FXTalk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *