Do końca 2022 roku Urugwaj stał się drugim państwem z rynków wschodzących, które wyemitowało obligacje powiązane ze zrównoważonym rozwojem, po Chile na początku roku.
Jest to część szerszego trendu, w ramach którego rynki wschodzące przodują w innowacjach w zakresie obligacji ekologicznych, społecznych, zrównoważonych i związanych ze zrównoważonym rozwojem (obligacje GSSS).
Biorąc pod uwagę ogromne kwoty kapitału potrzebne rynkom wschodzącym do sfinansowania transformacji energetycznej, jest to obszar rynku obligacji, w którym potrzeby są największe.
Najlepsze zakupy obligacji po krachu niedźwiedzia w 2022 r
Rynek obligacji GSSS ma realny potencjał stymulowania finansowania zrównoważonego wzrostu i rozwoju rynków wschodzących.
Obligacje GSSS: tło
Globalna emisja obligacji GSSS rosła średnio o 80% rocznie.
Mimo to obligacje GSSS nadal stanowią jedynie niewielką część całego rynku obligacji skarbowych. Aktywność w tym obszarze nadal koncentruje się na rynkach rozwiniętych, przy czym szacuje się, że rynki wschodzące stanowią jedynie 6% całkowitej emisji.
W kohorcie obligacji GSSS obligacje powiązane ze zrównoważonym rozwojem (SLB) mają dodatkową zaletę rynków wschodzących, ponieważ ich wykorzystanie zysków jest nieograniczone.
Natomiast wpływy z obligacji środowiskowych, społecznych lub zrównoważonego rozwoju o skróconej zbiorczej nazwie obligacje GSS muszą być kierowane na konkretne projekty i działania.
Kluczowe pytanie brzmi, czy te nowe instrumenty mogą odblokować finansowanie dla rynków wschodzących, które w innym przypadku miałyby trudności ze spełnieniem tych samych kryteriów zrównoważonego rozwoju, co rynki rozwinięte.
W szczególności w przypadku małych krajów rozwijających się, których zrównoważone projekty mogą być zbyt małe, aby można je było zmieścić w jednej emisji, obligacje na rzecz zrównoważonego rozwoju mogą otworzyć drzwi do zrównoważonych rynków finansowych i pomóc wykazać ich zaangażowanie w inicjatywy klimatyczne.
Dobrze zarządzany GSSS może odgrywać kluczową rolę we wdrażaniu zintegrowanych krajowych ram finansowania i wkładów ustalonych na szczeblu krajowym, które oferują ukierunkowaną rolę w finansowaniu zrównoważonego wzrostu i rozwoju.
Pionier: Chile
Chile było pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej i jednym z pierwszych rynków wschodzących, który wyemitował zielone obligacje w swojej debiutanckiej emisji w 2019 roku.
Aby osiągnąć ten cel i rozwinąć koncepcję zielonych obligacji, Ministerstwo Finansów rozpoczęło całoroczny proces budowania potencjału wewnętrznego, w który zaangażowane były także inne kluczowe resorty.
Mówiąc szerzej, Chile jest czołowym przykładem wartości zdywersyfikowanej emisji długu.
Jest to jedyny suweren wydany pod wszystkimi trzema etykietami GSS – green, social i zrównoważony.
Chile również niedawno wyemitowało SLB, co otwiera mu możliwość emisji większej ilości długu w przyszłości w tym formacie.
SLB jest powiązany z dwoma kluczowymi wskaźnikami wydajności: bezwzględnymi emisjami gazów cieplarnianych i udziałem odnawialnych źródeł energii w dostawach energii elektrycznej.
Zmiany w grze: Urugwaj
W czwartym kwartale 2022 r. Urugwaj zebrał 1,5 mld USD w SLB z 12-letnim terminem zapadalności, zgodnie z procesem podobnym do chilijskiej inicjatywy Zielonych Obligacji, co wyjaśnia długi czas potrzebny do ostatecznego uruchomienia emisji po ogłoszeniu zamiarów.
Ramy to inicjatywa pięciu ministerstw w kraju, która otrzymała silne wsparcie od Sustainalytics, która oceniła wyniki jako „mocne”, a dwa cele zrównoważonego rozwoju jako „ambitne” i „bardzo ambitne”.
Cele SLB Urugwaju opierają się na celach ilościowych określonych na 2025 r. i są zgodne z ustalonymi na szczeblu krajowym wkładami tego kraju na mocy porozumienia paryskiego.
Urugwaj poczynił już znaczne postępy w ostatnich latach, na przykład prawie całkowicie przestawiając produkcję energii elektrycznej na odnawialne źródła energii.
Dalsze ulepszenia będą wymagały dekarbonizacji krajowej floty pojazdów i zmniejszenia emisji metanu z dużego sektora rolnego – trudne zadania, które świadczą o ambitnych celach Urugwaju.
Innowacyjna struktura Urugwaju toruje drogę innym krajom do podążania tą samą drogą.
Na przykład Kostaryka rozważa emisję obligacji pod jedną z etykiet GSSS iw tym celu mogłaby czerpać inspirację z Chile i Urugwaju.
Obligacje GSSS: uwagi inwestorów
Chociaż można oczekiwać, że obligacje te będą coraz częściej obecne w portfelach długów krajów rozwijających się, inwestycje w te emisje wymagają starannego rozważenia.
Przed dokonaniem alokacji inwestorzy powinni najpierw rozważyć wykorzystanie wpływów, w tym podział na elementy środowiskowe/społeczne oraz nowe projekty/refinansowanie, oraz ustalić, czy wpływy są zabezpieczone.
Inne względy obejmują stopień zaangażowania społeczności i zwykłych obywateli w wybór projektów oraz istnienie niezależnego nadzoru. Kluczowa jest również przejrzystość w raportowaniu.
Podczas gdy rynek obligacji skarbowych GSSS krajów rozwijających się jest w powijakach, kilka obligacji skarbowych krajów wschodzących przoduje pod względem innowacji.
Potencjał wzrostu dla tego rynku jest ogromny – zwłaszcza w przypadku obligacji związanych ze zrównoważonym rozwojem – nie tylko ze względu na ogromne kwoty kapitału potrzebne rynkom wschodzącym do sfinansowania transformacji energetycznej.
Nicolas Jacquier jest specjalistą ds. inwestycji i zarządzającym portfelem instrumentów o stałym dochodzie w firmie Ninety One.