Nie pozwól, aby cele fitness SMART powstrzymały Cię przed wielkimi marzeniami


0
Categories : fitness

Zdjęcie artykułu zatytułowanego „Nie pozwól, aby cele fitness SMART powstrzymały Cię od wielkich marzeń”

Zdjęcie: Duet PandG (Shutterstock)

Jeśli masz wielkie plany na 2023 rok – duży martwy ciąg, maraton, zmiana rozmiaru ciała – mam nadzieję, że nie zamieniłeś ich w ograniczony test celu SMART. Ale ja Do Mam nadzieję, że wyznaczyłeś sobie cele SMART, które pomogą Ci przejść przez ten proces. Pozwól mi wyjaśnić.

Czym cele SMART różnią się od celów marzeń?

Cele SMART od dawna są ogłoszone jako celinstalacja lifehacka, ale prawda jest taka, że ​​były wymyślone dla menedżerów do ustalania kwot i tym podobnych dla ich firm (oryginalne „A” oznaczało „przypisane”, na przykład pracownikowi).

Cel SMART, jak mówi się w dzisiejszym świecie fitness, jest konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny i ograniczony w czasie. Podsumowując, oznacza to, że ustalasz termin, w którym spodziewasz się osiągnąć określony wynik. Innymi słowy, zamieniłeś to w test typu pass-fail.

I dlatego, że nie chciałbyś niepowodzenie w tym teście zaliczony/niezaliczony, ustawienie właściwego celu SMART oznacza, że ​​musisz ustawić poprzeczkę nisko. Cel musi być osiągalny, pamiętasz? Kiedy spojrzysz na to w ten sposób, cele SMART takie nie są cele w sensie, w jakim myślę o tym słowie, w sensie wielkich marzeń, które inspirują nas do działania. Ale możemy je wykorzystać jako punkty odniesienia na drodze do tego, co nazywam naszymi wymarzonymi celami.

How to dream big while still setting process goals

I’ve written before that Cele SMART są przereklamowaneale szczerze mówiąc, stanowią dobrą podstawę do proces cele. Cele procesu są czymś, co jest całkowicie pod naszą kontrolą. Są osiągalne z definicji. Na przykład, celem procesu jest bieganie trzy razy w tygodniu. Celem tego procesu jest jedzenie warzyw w każdym posiłku. Celem tego procesu jest przestrzeganie programu, który każe ci wykonać pięć zestawów po osiem martwych ciągów w każdy wtorek.

A celem tego procesu jest poprowadzenie Cię na ścieżce do wielkiego wymarzonego celu. Lubię myśleć o tym w ten sposób: celem twojego marzenia jest duża góra w oddali. Wiesz, że tam jest, ale nie wiesz dokładnie, jak daleko to jest ani jak trudna będzie podróż. Twoje cele procesu są tym, co utrzyma cię na drodze do tej góry. Pakujemy nasze torby. Stawianie jednej stopy przed drugą. Lub, jak ujęła to instruktorka peletonu Tunde Øyenein (tuż przed tym, jak powiedziała mi, że żałuję, że nie udało mi się pobić mojego czasu na jej ostatnim burpee): „Celem jest pragnienie. Norma wymaga od nas odpowiedzialności”. Potrzebujemy obu.

Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak ważne jest, abyśmy pozwalali sobie na wielkie marzenia. „Odetnij mi 1 minutę od tegorocznego biegu na 5 km” jest możliwe, ale po co ograniczać się do tego? „Przebiegnięcie 5 km w mniej niż 20 minut” to piekielne marzenie (zwłaszcza, jeśli obecnie masz około 30 minut), ale jest warte wysiłku. Ścieżka do tej góry może być długa, ale sama nie przejdzie.

Jak Twoje cele SMART mogą wspierać Twoje wymarzone cele

Zacznijmy więc rysować tę ścieżkę. Jak w przypadku każdej wyprawy w odległą górę, nie będziesz wiedział, jaka jest droga, dopóki tam nie dotrzesz. Skup się więc na tym, co jest tuż przed tobą i nad czym możesz zapanować.

Oto przykład, w jaki sposób możesz wyznaczyć niektóre cele procesu SMART, które pomogą Ci osiągnąć wielkie marzenie, jakim jest może lub nie może być osiągalne. Załóżmy, że jesteś biegaczem i chcesz biegać szybciej. Możesz zaplanować taką wycieczkę:

Przebieg 20-minuta lub szybciej 5K (kiedyś)

Cele procesu:

  1. Zbuduj moją bazę aerobową, biegając kilka kilometrów więcej co tydzień, aż przebiegnę 20 mil tygodniowo.
  2. Zrób jazdę na czas na torze, zarówno jako odniesienie, jak i żebym mógł obliczyć swoje tempo treningowe.
  3. Śledzić Średnio zaawansowany program treningowy Hala Higdona 5K tak jak napisane.
  4. Uruchom Big Local 5K w moim mieście tej wiosny.
  5. Zapisz swój czas, oceń swoje mocne i słabe strony i zdecyduj o nowym zestawie celów do letniej nauki.

Widzisz, jak każdy z nich jest celem SMART?

  • Wszystkie są na tyle konkretne, że wiesz, co robić każdego dnia. (Nazwałem bieg i wybrałem konkretny program treningowy, ale oczywiście wybierzesz swój własny.)
  • Są mierzalne: YGromadząc mile zaznaczasz liczbę zaprogramowanych treningów.
  • Są osiągalne: YMasz pełną kontrolę nad tym, czy wyjdziesz pobiegać, czy nie. (Oczywiście, jeśli ty nie aby mieć nad tym pełną kontrolę ze względu na okoliczności życiowe, napisałbyś inny zestaw celów, aby uwzględnić te okoliczności).
  • Są one istotne:Cześć wszystkim, jesteś na najlepszej drodze do zostania szybszym biegaczem na 5 km.
  • Są ograniczone czasowo :FNa podstawie tego wykresu możesz usiąść i zaplanować każdy bieg w swoim kalendarzu na następne trzy lub cztery miesiące. (Będziesz pracować wstecz od daty wyścigu, aby znaleźć początek programu treningowego i tak dalej.)

Te cele definiują twój proces, a następnie możesz dokonać ponownej oceny. Czy po Big Local 5K chcesz wykonać bardziej szczegółowy trening na 5K, aby przyspieszyć? Czy chcesz trenować do maratonu ze względu na możliwości budowania bazy i podoba ci się pomysł zadania pobocznego? A może odkryjesz, że Twoje inne cele życiowe kolidują z tym – może wolisz wziąć wakacje latem, aby móc więcej wiosłować, a potem wrócić do biegania jesienią?

Więc nadal możesz marzyć o wielkich rzeczach, ale wiesz, że zawsze jesteś na najlepszej drodze do tych wielkich celów – przynajmniej tak długo, jak chcesz. Celuj w księżyc, a jeśli tam nie dotrzesz, przynajmniej zbuduj cholerną rakietę. droga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *