Najgorętszym gadżetem pokolenia Z jest 20-letni aparat cyfrowy

Zeszłej wiosny Anthony Tabares świętował bal maturalny, jak wielu dzisiejszych licealistów: przetańczył całą noc i uwiecznił to na zdjęciach i filmach. Zdjęcia przedstawiają 18-letniego Tabareza i jego przyjaciół uśmiechniętych, skaczących i machających z zatłoczonego parkietu.

Ale zamiast używać swojego smartfona, Tabarez udokumentował bal maturalny Olympusem FE-230, srebrnym aparatem cyfrowym o rozdzielczości 7,1 megapiksela, wprowadzonym na rynek w 2007 roku i wcześniej należącym do jego matki. Kiedy byłem w ostatniej klasie liceum, kamery te zaczęły pojawiać się w salach lekcyjnych i na imprezach towarzyskich. Na balu Tabarez oddał swój aparat, którym robił zdjęcia w kolorze fuksji, które wyglądały prosto z początku lat dziewięćdziesiątych.

„Jesteśmy tak przyzwyczajeni do naszych telefonów”, powiedział Tabarez, student pierwszego roku na California State University w Northridge. „Kiedy masz coś innego do nakręcenia, jest to bardziej ekscytujące”.

Aparaty z dzieciństwa pokolenia Z, uważane za przestarzałe i bez znaczenia przez tych, którzy je pierwotnie posiadali, wracają do mody. Młodzi ludzie cieszą się z nowości starego wizerunku, promując aparaty cyfrowe na TikToku i dzieląc się zrobionymi zdjęciami na Instagramie. Na TikToku hashtag #digitalcamera osiągnął 184 miliony wyświetleń.

Współczesne influencerki, takie jak Kylie Jenner, Bella Hadid i Charlie D’Amelio, zachęcają do zabawy i naśladowania swoich odpowiedników z początku XXI wieku, robiąc niewyraźne, prześwietlone zdjęcia. Zamiast paparazzi umieszczać te zdjęcia w tabloidach lub portalach plotkarskich, influencerzy publikują je w mediach społecznościowych.

Większość dzisiejszych nastolatków i najmłodszych dorosłych była niemowlętami na przełomie tysiącleci. Pokolenie Z dorastało ze smartfonami, przez co samodzielne aparaty i inne gadżety stały się przestarzałe. Teraz szukają przerwy od swoich smartfonów; Według danych Pew Research Center, w zeszłym roku 36% nastolatków w USA stwierdziło, że spędza zbyt dużo czasu w mediach społecznościowych.

To wytchnienie jest częściowo zasługą kompaktowych aparatów cyfrowych typu „wskaż i zrób zdjęcie”, odkrytych przez przedstawicieli pokolenia Z, którzy przeszukują szuflady na śmieci swoich rodziców i kupują używane przedmioty. Linie aparatów, takie jak Canon Powershot i Kodak EasyShare, należą do ich znalezisk, które pojawiają się na przyjęciach i innych spotkaniach towarzyskich.

W ciągu ostatnich kilku lat nostalgia za erą roku 2000, czasem zarówno technologicznego entuzjazmu, jak i egzystencjalnego niepokoju, który ogarnął późne lata 90. i początek XXI wieku, ogarnęła pokolenie Z. Nostalgia rozprzestrzeniła się na TikTok, napędzając trendy w modzie, takie jak spodnie z głębokim dekoltem. lądowanie. , welurowe dresy i sukienki do jeansów. Znane marki, takie jak Abercrombie & Fitch i Juicy Couture, czerpią z tego korzyści; w 2021 roku Abercrombie odnotowało najwyższą sprzedaż netto od 2014 roku. Teraz pojawia się nostalgia za technologią, która zawładnęła tymi strojami w latach 2000., gdy były one po raz pierwszy popularne.

Tym razem słaba jakość obrazu nie wynika z braku lepszego narzędzia. To jest celowe.

W porównaniu z dzisiejszymi smartfonami, starsze aparaty cyfrowe mają mniej megapikseli, które rejestrują mniej szczegółów, oraz wbudowane obiektywy o większej przysłonie, które przepuszczają mniej światła, co skutkuje niższą jakością zdjęć. Ale w strumieniu mniej lub bardziej standardowych zdjęć ze smartfonów dziwactwa zdjęć zrobionych aparatami cyfrowymi są teraz uważane za skarby, a nie powody do usunięcia.

„Ludzie zdają sobie sprawę, że fajnie jest mieć coś, co nie jest podłączone do telefonu” — powiedział Mark Hunter, fotograf znany również jako Cobrasnake. „Otrzymujesz inny wynik niż ten, do którego jesteś przyzwyczajony. Satysfakcja jest z lekkim opóźnieniem”.

Hunter, lat 37, fotografował nocne życie swoim aparatem cyfrowym na początku XXI wieku. Te zdjęcia przedstawiają celebrytów, w tym tych z epoki You Belong to Me. Taylora Swifta i ostatnio sławny Kim Kardashian — wyglądają jak zwykli imprezowicze złapani w ostrym świetle aparatu Huntera.

Teraz fotografuje nową grupę wpływowych osób i gwiazd, ale zdjęcia byłyby prawie nie do odróżnienia od jego starych, gdyby jego fotografowie trzymali telefony z klapką, a nie iPhone’y. Cofają zegar do 2007 roku i „w zasadzie ponownie przeżywają każdy odcinek The Simple Life”, powiedział, odnosząc się do reality show z tamtej epoki.

Ale wiele nowych kompaktowych aparatów cyfrowych jest wyposażonych w dzisiejsze dzwonki i gwizdki, a starsze modele zostały wycofane, więc ludzie zwracają się do sklepów z używanymi rzeczami i witryn handlu elektronicznego, aby znaleźć aparaty o wyglądzie wystarczająco vintage. Według Daviny Ramnarin, rzeczniczki firmy, wyszukiwania hasła „aparat cyfrowy” w serwisie eBay wzrosły o 10% od 2021 do 2022 roku, a wyszukiwania konkretnych modeli stały się jeszcze ostrzejsze. Na przykład powiedziała, że ​​liczba wyszukiwań hasła „Nikon COOLPIX” wzrosła o 90%.

Najwcześniejsze wspomnienia Zuni Rabotson to podróże i pozowanie przed pomnikami i atrakcjami turystycznymi, kiedy jej matka nacisnęła przycisk i aparat cyfrowy ożył. Teraz jako modelka z Nowego Jorku wróciła do aparatu cyfrowego swojej matki, Canona PowerShot SX230 HS wprowadzonego na rynek w 2011 roku.

22-letnia Rabotson publikuje na Instagramie niewyraźne, prześwietlone zdjęcia w dżinsowych minispódniczkach i maleńkich luksusowych torebkach. Mówi, że od dzieciństwa naśladuje modelki i kiedy fotografuje w tym stylu, „czuje się jak one”.

„Czuję, że stajemy się zbyt techniczni” – powiedziała. „Cofnięcie się w czasie to świetny pomysł”.

Workson nie wyłącza się całkowicie. Pochwaliła się swoim aparatem w mediach społecznościowych, podpisując swoje czwarte najczęściej oglądane wideo na TikTok: „Pov” – punkt widzenia – „znów zakochałeś się w aparatach cyfrowych”.

Na TikToku nastolatki i młodzi dorośli pokazują teraz aparaty prawie w tym samym wieku i wyjaśniają, jak osiągnąć „nową estetykę”. Aparaty nie zawsze są dobrze odbierane. Po tym, jak wpływowa Amalia Bladt opublikowała film na TikTok, w którym mówi widzom, aby „kupili najtańszy aparat cyfrowy, jaki można znaleźć” z powodu „prześwietlenia”, niektórzy z ponad 900 komentatorów zareagowali z przerażeniem.

„NIE-NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO NIE PROSZĘ NIE MOGĘ PRZETRWAĆ TEJ ERY” – skomentowała jedna osoba. Przysięgam, że nie jestem taki stary.

Ale komentarze zdesperowanych millenialsów i ludzi o bardziej nowoczesnych gustach przyćmiły te, w których użytkownicy oznaczali swoich znajomych i pytali, jak przesłać zdjęcia z aparatu cyfrowego do smartfona.

Wśród przedstawicieli pokolenia Z aparat cyfrowy stał się popularny, ponieważ wydaje się bardziej autentyczny w sieci, niekoniecznie dlatego, że jest poza siecią, mówi Brielle Saggese, strateg stylu życia w firmie prognozującej trendy WGSN Insight. Zdjęcia zrobione aparatami cyfrowymi mogą nadać „ta warstwę osobowości, której nie ma większość treści iPhone’a” – powiedziała.

„Chcemy, aby nasze urządzenia płynnie wtapiały się w otoczenie i nie były widoczne” — powiedział Saggese. „Estetyka roku 2000 wywróciła to do góry nogami”, dodała, nazywając lustrzane selfie i zdjęcia, na których aparaty cyfrowe są widocznymi akcesoriami, „wyborem stylistycznym”.

Rudra Sondhi, student pierwszego roku na Uniwersytecie McMaster w Hamilton w Ontario, zaczął używać aparatu cyfrowego swojej babci, ponieważ wydawał się idealnym kompromisem między aparatami filmowymi a smartfonami. Szacuje, że robi jedno zdjęcie aparatem cyfrowym na każde pięć zdjęć smartfonem.

„Kiedy patrzę wstecz na swoje cyfrowe zdjęcia” — z jego prawdziwego aparatu — „Mam z nich bardzo konkretne wspomnienia” — powiedział Szondi. „Kiedy patrzę na film na telefonie, przypominam sobie ten moment i nie ma w nim nic szczególnego”.

Sondhi, lat 18, udostępnia zdjęcia zrobione swoim aparatem cyfrowym na osobnym koncie na Instagramie @rudrascamera. Te zdjęcia dokumentują zakres dorosłości, od wylegiwania się w pokoju w akademiku po zabawę na występie Weeknd. Według niego, kiedy wyjmuje aparat, jego przyjaciele od razu uważają ten moment za wyjątkowy.

Dla 22-letniej Sadie Gray Strausser korzystanie z aparatów cyfrowych było początkiem nowego etapu w jej życiu. W czasie pandemii spędziła semestr w Williams College i zaczęła używać aparatu Canon Powershot swoich rodziców. Jej konto fotograficzne na Instagramie @mysexyfotos katalogowało nocne spacery i długie przejażdżki w rozmytych ujęciach o niskim kontraście.

„Czułam się tak bardzo nie w swoim żywiole i prawie szło to w parze z używaniem aparatu, który nie był podłączony do telefonu” – powiedziała.

Kiedy jej aparat cyfrowy zepsuł się zeszłego lata, Strausser powiedziała, że ​​była „bardzo zdenerwowana”. Później zaczęła używać babci Sony Cyber-shot, który miał „tak inny charakter”. Tymczasem według niej, jeśli jej iPhone się zepsuje, „nie obchodzi mnie to”.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się w The New York Times.

Leave a Comment