Macron jest albo odważny, albo lekkomyślny, próbując zmusić Francuzów do dłuższej pracy | wiadomości biznesowe


0
Categories : Gospodarka

Emmanuel Macron jest wyraźnie albo bardzo odważny, albo bardzo lekkomyślny.

Pewne jest, że francuski prezydent nie jest pozbawiony pewności siebie.

Takie wnioski można wyciągnąć po Panie Macron ujawnił reformę polityczną, która ostatnim razem, gdy jej próbował, doprowadziła do protestów ulicznych we Francji i miesięcy niepokojów przemysłowych.

Prezydent stara się – jak wielu jego poprzedników w ciągu ostatnich trzech dekad – aby Francuzi pracowali dłużej.

Macron chce podnieść wiek, w którym francuscy pracownicy są uprawnieni do otrzymania emerytury państwowej z obecnych 62 lat. Nie sprecyzował jeszcze, czy będzie to do 64, czy do 65 lat, ale bardziej prawdopodobne wydaje się to pierwsze.

Podniesienie wieku emerytalnego do 64 lat nadal będzie oznaczać bardziej hojny system emerytalny niż w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach europejskich.

Oba byłyby głęboko obraźliwe dla związków zawodowych.

przeciwnicy Macrona

Laurent Bergé, szef CFDT, największego francuskiego związku zawodowego, powiedział w zeszłym tygodniu o propozycjach: „Jeśli wiek emerytalny zostanie przesunięty do 65 lub 64 lat, CFDT zrobi to, co obiecaliśmy, przeciwstawimy się tej reformie, wzywając pracowników do mobilizować”.

Tym samym propozycja ta, postrzegana jako najważniejsza część planu Macrona dotyczącego modernizacji francuskiej gospodarki, może okazać się wybuchowa.

Nie tylko związki zawodowe będą sprzeciwiać się prezydentowi. Marine LePen, potężny skrajnie prawicowy polityk pobity przez Macrona, by zapewnić sobie drugą kadencję w Pałacu Elizejskim, stanowczo sprzeciwia się podniesieniu wieku emerytalnego. Nazwała propozycje „strasznie niesprawiedliwymi”, zwłaszcza dla młodszych pracowników.

Inne partie opozycyjne również będą przeciwne propozycjom.

Jedyną partią, która potencjalnie mogłaby stanąć w szeregu z Partią Odrodzenia Macrona, by poprzeć środki, byliby Republikanie, centroprawicowa partia byłych prezydentów, takich jak Jacques Chirac i Nicolasa Sarkozy’egochociaż warunki jego poparcia obejmują podniesienie wieku emerytalnego z 65 zamiast 64 i podwyższenie emerytury państwowej, gdy środek zostanie uchwalony, z minimum 900 euro miesięcznie do 1200 euro.

Czytaj więcej:
Ubiegłe lato było najcieplejsze w Europie
Watykan wznawia śledztwo w sprawie zaginionego nastolatka

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Kwiecień 2022: Protesty we Francji po reelekcji Macrona

Jego uzasadnienie

Macron uzasadnia podniesienie wieku emerytalnego tym, że Francja nie może pozwolić tak wielu pracownikom na przejście na emeryturę w tak młodym wieku.

Podobnie jak inne kraje europejskie, jest świadoma presji powodowanej przez starzenie się społeczeństwa i spadającą liczbę urodzeń, co oznacza, że ​​w nadchodzących latach Francja będzie uzależniona od zmniejszenia liczby osób w wieku produkcyjnym wypłacających emerytury oraz rosnącego liczba emerytów.

Inne alternatywy, które rozważał, ale odrzucił, to podniesienie podatków, zwiększenie pożyczek rządowych lub obniżenie emerytur.

W przemówieniu noworocznym powiedział francuskiej opinii publicznej: „Musimy pracować dłużej. Celem reformy jest wzmocnienie systemu emerytalnego. Jeśli nic nie zrobimy, będzie to zagrożone, ponieważ będziemy polegać na długu, aby to sfinansować”.

Młoda siła robocza we Francji

Nic nie robienie z pewnością nie jest opcją.

We Francji już obecnie pracuje znacznie mniejszy odsetek starszych pracowników niż w innych rozwiniętych gospodarkach.

Od 2021 r. tylko 59,7% osób w wieku od 55 do 64 lat we Francji nadal pracowało w porównaniu z 79,1% w Japonii, 74,1% w Niemczech, 73,8% w Holandii, 67,1% w Wielkiej Brytanii i 64,7% w Stanach Zjednoczonych. USA i 64,4% w Hiszpanii.

Obecny wiek emerytalny we Francji, wynoszący 62 lata, jest również znacznie niższy niż w innych częściach Europy.

Europejski wiek emerytalny

Obecnie w Niemczech wynosi 66 lat i wzrośnie do 67 do 2031 roku, podczas gdy w Wielkiej Brytanii również wynosi 66, ale wzrośnie do 67 w latach 2026-2028. Podobnie Hiszpania podniesie wiek emerytalny z obecnych 66 do 67 lat do 2027 roku. Inne kraje UE, w tym Czechy i Włochy, również są w trakcie podnoszenia wieku emerytalnego.

Niemcy, które już teraz borykają się z niedoborem kluczowych pracowników, takich jak pielęgniarki, rozważają nawet dalsze podniesienie wieku emerytalnego. Nawet Włochy, jeden z nielicznych krajów europejskich o niższym wskaźniku aktywności zawodowej starszych pracowników niż Francja, są w trakcie tego procesu.

Jasne jest, że nawet jeśli Macron postawi na swoim, Francja nadal będzie miała bardziej hojne warunki niż większość jej europejskich odpowiedników.

Francuskie związki zawodowe i strajkujący pracownicy biorą udział w demonstracji przeciwko planom reformy emerytalnej rządu francuskiego w Paryżu, podczas gdy Francja stoi w obliczu 43 dnia strajku 16 stycznia 2020 r.  REUTERS/Benoit Tessier
Obraz:
Protest w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej w styczniu 2020 r

Poprzednie próby

Jeśli prezydentowi uda się odnieść sukces bez większych wstrząsów, odniesie sukces tam, gdzie wielu jego poprzedników albo zawiodło, albo zostało zmuszonych do złagodzenia swoich propozycji w obliczu zaciekłej opozycji.

W 1995 r. Chirac i jego ówczesny premier Alain Juppe zostali zmuszeni do wycofania się, gdy próbowali powstrzymać hojne wypłaty emerytur wypłacanych urzędnikom podczas demonstracji, które sparaliżowały znaczną część Francji strajkami i demonstracjami.

Podobne demonstracje z udziałem ponad miliona demonstrantów miały miejsce, gdy w 2003 roku inny premier, Jean-Pierre Raffarin, usiłował zmusić urzędników służby cywilnej do pracy przez 40 lat w celu uzyskania uprawnień emerytalnych, podobnie jak ich odpowiednicy w prywatnych sektor. . sektor. Środek ten faktycznie trafił do księgi statutowej, pomimo tygodni strajków.

Sarkozy odniósł większy sukces, gdy w 2010 r. próbował podnieść wiek emerytalny z 60 do 62 lat, choć ponownie dopiero po tygodniach wyczerpujących strajków i demonstracji z udziałem milionów ludzi.

Ale sam Macron musiał się wycofać, gdy w 2020 r. próbował stworzyć jeden powszechny państwowy program emerytalny, który miał zastąpić 42 istniejące wówczas indywidualne plany emerytalne i wprowadzić system punktowy, który powiązałby wypłacaną emeryturę ze składkami odprowadzanymi przez pracownika w trakcie. roku ich kariery.

Propozycje doprowadziły do ​​najdłuższego strajku w historii Francji i zostały porzucone na początku pandemii COVID.

Teraz ma kolejną próbę.

Rozwiązanie problemu braku umiejętności

Nagroda jest jednak warta spróbowania. Francja, podobnie jak inne kraje europejskie, w tym Wielka Brytania, boryka się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, w dużej mierze z powodu wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

Więc wszystko, co może zrobić, aby ludzie dłużej pozostali na rynku pracy, przyniesie korzyści ekonomiczne, a także zaoszczędzi pieniądze podatników.

Macron podkreślił również uznanie innych krajów europejskich, które były gotowe podjąć odważne reformy opieki społecznej.

Niemiecka historia sukcesu

Do największych sukcesów pod tym względem należały Niemcy.

Kraj odnotował gwałtowny spadek bezrobocia, odkąd jego były kanclerz, Gerhard Schröder, wprowadził w latach 2003-2004 szereg reform krajowego systemu opieki społecznej.

Sztandarowe zmiany, nazwane „Hartz IV” na cześć byłego dyrektora personalnego Volkswagena, który je wymyślił, drastycznie obniżyły zasiłki dla bezrobotnych (wcześniej wypłacane w wysokości 60% wynagrodzenia bezrobotnego w ostatnim miejscu pracy) i dla po raz pierwszy zażądał od bezrobotnych przyjęcia ofert pracy.

Niemcy zostały nagrodzone spadkiem stopy bezrobocia z 12,6% w 2005 r. do zaledwie 3% w listopadzie ubiegłego roku.

To ma sens, dlaczego Macron zdecydował się zainwestować tak dużą część swojej reputacji i osobistego kapitału politycznego w reformę emerytalną.

Nie popełnij jednak błędu, będzie wybuchowo. Francja może spodziewać się roku niepokojów przemysłowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *