Londyńskie giełdy doświadczają spadku IPO w 2022 r

Londyńska giełda spadła o połowę po rekordowym roku, ponieważ środki pieniężne zebrane przez nowe firmy spadły o 90% w związku z niepewnością gospodarczą.

  • W zeszłym roku w Londynie zarejestrowano zaledwie 45 firm, w porównaniu do 119 w 2021 roku.
  • W sumie z IPO w 2022 r. zebrano tylko 1,6 mld GBP, w porównaniu do 16,3 mld GBP w 2021 r.
  • W sumie 1333 firmy na całym świecie weszły na giełdę, co oznacza spadek o 45% w porównaniu z 2021 r.

Nowe dane pokazują, że liczba spółek notowanych w Londynie spadła w ubiegłym roku o ponad połowę, ponieważ pozyskany kapitał spadł o 90 procent.

Według analityków EY niepewność gospodarcza, wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe zniechęciły niektóre spółki do wejścia na giełdę.

Gigant księgowy powiedział, że tylko 45 spółek jest notowanych na głównych i mniejszych rynkach Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych w 2022 roku. To o 62% mniej niż 119 zarejestrowanych w rekordowym 2021 roku.

Raport wskazuje również, że pierwsze oferty publiczne (IPO) przyniosły łącznie zaledwie 1,6 mld funtów w 2022 r., w porównaniu do rekordowych 16,3 mld funtów w 2021 r.

Niepewność gospodarcza, wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe uniemożliwiły niektórym firmom wejście na giełdę w Wielkiej Brytanii i na całym świecie w zeszłym roku.

Niepewność gospodarcza, wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe uniemożliwiły niektórym firmom wejście na giełdę w Wielkiej Brytanii i na całym świecie w zeszłym roku.

Aktywność prawie się zatrzymała w ostatnim kwartale ubiegłego roku, przy zaledwie dziewięciu IPO, które zebrały 380 mln GBP na Głównym Rynku i tylko dwóch IPO na Rynku Inwestycji Alternatywnych (AIM), przynosząc łącznie 24 mln GBP.

Scott McCubbin, szef EY IPO w Wielkiej Brytanii i Irlandii, powiedział: „2022 był bardzo trudnym rokiem dla brytyjskiego rynku IPO, ponieważ niekorzystne otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne spowodowało względny zastój w IPO pod koniec roku”.

Zamiast tego inwestorzy zwrócili się ku „mniej ryzykownym klasom aktywów”, ponieważ walczyli o „radzenie sobie z wyższą inflacją i rosnącymi stopami procentowymi”, zgodnie z raportem.

Spadek liczby IPO w Wielkiej Brytanii był wyraźniejszy niż w innych częściach świata, chociaż spadła aktywność na światowych rynkach akcji.

Liczba spółek, które weszły na giełdę na całym świecie, spadła o 45% do 1333, a łączna wartość spadła o 61% do 180 mld USD (148 mld GBP) w porównaniu z 2021 r.

Jednak sektory technologii i energii błyszczały w zeszłym roku, odzwierciedlając boom technologiczny po Covid i rosnące zyski firm energetycznych.

Według EY, region Azji i Pacyfiku odpowiada za dwie trzecie całkowitych wpływów z IPO, ponieważ region ten został mniej dotknięty presją inflacyjną niż reszta świata.

W Europie notowania Porsche we wrześniu były największe od ponad dekady i drugie co do wielkości w historii Niemiec, a firma zebrała 19,5 miliarda euro.

Największa londyńska zbiórka pieniędzy dotyczyła Ming Yang Smart Energy Group, która w lipcu zebrała 657 mln USD (546 mln GBP) z głównego rynku międzynarodowego i została wyceniona na prawie 10 mld USD.

10 najlepszych IPO w Wielkiej Brytanii w 2022 r
Data IPO Spółka Sektor
13 lipca 22 Ming Yang Smart Energy Group Co., Ltd. Sprzęt energetyczny
09 22 listopada Itaka Energia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ropa, gaz i węgiel
11 marca 22 New Energy One Acquisition Corp Plc Otwarte i inne instrumenty inwestycyjne
08-kwi-22 Przejęcie Korporacji Finansowej Otwarte i inne instrumenty inwestycyjne
07 lutego 22 Przejęcia Hiro Metaverse I SA Otwarte i inne instrumenty inwestycyjne
07 Paź 22 Przejęcie AKG, OOO Otwarte i inne instrumenty inwestycyjne
16 lutego 22 Pure Power Hydrogen Sp Alternatywa energetyczna
21 października 22 Sondrel (Holdings) plc Wyposażenie i wyposażenie technologiczne
05 stycznia 22 Usługi ADF plc transport przemysłowy
08-kwi-22 LLC „Pierwsza puszka” Hutnictwo przemysłowe i górnictwo
źródło: HEJ

Firma Arm, deweloper mikroprocesorów z Cambridge, odłożyła plany notowań w Londynie w zeszłym roku, chociaż w tym tygodniu doniesiono, że Rishi Sunak wznowił negocjacje, aby przekonać swojego zagranicznego właściciela, Softbank, do notowania zarówno w Londynie, jak iw Nowym Jorku.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach, inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat, co skłoniło Bank Anglii do podniesienia stóp procentowych.

Ale przewiduje się również, że Wielka Brytania stanie w obliczu najdłuższej recesji w historii, a wstrząsnęła nią niestabilność polityczna, zawirowania związane z obligacjami i funduszami emerytalnymi oraz ciągły wpływ Brexitu.

Popyt na IPO pozostaje niezaspokojony, więc możemy spodziewać się ożywienia rynku w drugiej połowie roku, jeśli unikniemy dalszych zawirowań geopolitycznych.

Patrząc w przyszłość, McCubbin powiedział, że perspektywy na rok 2023 pozostają niepewne.

„Kontynuacja dominujących przeciwności, które wystąpiły pod koniec 2022 r., w tym presji inflacyjnej, rosnących stóp procentowych, problemów z łańcuchem dostaw i niższych wydatków konsumentów z powodu wysokich podwyżek cen energii, prawdopodobnie doprowadzi do mniejszej aktywności IPO na początku roku” — powiedział. wyjaśniono. .

„Jednak nadal istnieje stłumiony popyt na IPO, więc możemy spodziewać się ożywienia na rynku w drugiej połowie roku, jeśli unikniemy dalszych zawirowań geopolitycznych”.

Debbie O’Hanlon, prywatna dyrektor w EY UKI, powiedziała, że ​​wiele firm czeka na „właściwy moment”, aby ożywić swoje plany IPO.

„Jednak ze względu na mniejszą płynność rynku inwestorzy stali się mniej niechętni do ryzyka i szukają inwestycji w spółki, które mogą wykazać się zrównoważonymi modelami biznesowymi pod względem rentowności i przepływów pieniężnych, a także sformułować swoje programy ESG” – dodała.

Reklama

Leave a Comment