Liderzy z Ameryki Północnej współpracują nad półprzewodnikami | Wiadomości o migracji

Biały Dom ogłosił szereg zobowiązań złożonych z Meksykiem i Kanadą przed szczytem Trzech Przyjaciół, a współpraca w celu zwiększenia dostaw półprzewodników na rynku obecnie zdominowanym przez Azję znajduje się na szczycie listy.

Wtorkowe ogłoszenie nastąpiło na kilka godzin przed planowanym spotkaniem prezydenta USA Joe Bidena, prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lópeza Obradora i premiera Kanady Justina Trudeau na 10. szczycie przywódców Ameryki Północnej w Meksyku. Obejmował także nową umowę dotyczącą przeciwdziałania zmianom klimatycznym, zaktualizowaną strategię przemytu narkotyków oraz skromne nowe środki mające na celu powstrzymanie eskalacji kryzysu migracyjnego w regionie.

Na kilka godzin przed szczytem we wtorek Biden spotkał się sam na sam z Trudeau. Biały Dom poinformował, że w poniedziałek Biden i Lopez Obrador prowadzili rozmowy w celu wzmocnienia więzi gospodarczych, walki z handlem narkotykami i ograniczenia migracji.

„Jest to relacja braterskiej przyjaźni między naszymi dwoma narodami” – powiedział ciepło López Obrador przed poniedziałkowym spotkaniem, pomimo ogólnie letniego podejścia lewicowego przywódcy do północnych sąsiadów Meksyku od czasu objęcia urzędu w 2018 roku. .

Nazywając Bidena „prezydentem humanistą, prezydentem wizjonerem”, López Obrador wezwał go do „odwrócenia się od tego porzucenia, tej pogardy i zaniedbania wobec Ameryki Łacińskiej i Karaibów”. Dodał, że Biden ma klucz do większej „integracji gospodarczej i społecznej” oraz szerszego odejścia od regionalnej zależności od azjatyckiej produkcji.

W międzyczasie Biden powiedział, że duet będzie pracował nad „wzmocnieniem naszych łańcuchów dostaw”, podkreślając jednocześnie potrzebę walki z przemytem fentanylu, który podsycił kryzys narkotykowy w USA, oraz wzrost liczby migrantów i osób ubiegających się o azyl przekraczających granicę amerykańsko-meksykańską. Oba są politycznie obarczone problemami w USA.

Z kolei amerykański przywódca zwrócił też uwagę na miliardy dolarów, które Waszyngton wydaje na pomoc zagraniczną na całym świecie, mówiąc, że “niestety nasza odpowiedzialność po prostu nie kończy się na zachodniej półkuli”.

We wspólnych oświadczeniach przed spotkaniem dwustronnym Trudeau i Biden powiedzieli również, że podczas spotkania przywódcy Ameryki Północnej skupią się również na wysiłkach na rzecz stabilizacji dotkniętego kryzysem Haiti.

„Kiedy mówimy o problemach, czy chodzi o Haiti, czy o pewne problemy w Ameryce Południowej, czy mówimy o krytycznych minerałach i energii oraz o tym, jak zamierzamy posunąć się naprzód, aby stworzyć wydajne i zrównoważone łańcuchy dostaw, których potrzebujemy. „Możemy razem wiele zrobić” – powiedział Trudeau.

Zastawy na półprzewodniki, przemyt narkotyków, migracje

Wśród pierwszych wspólnych zobowiązań ogłoszonych przez Biały Dom we wtorek była umowa o organizacji „pierwszego w historii trójstronnego forum półprzewodnikowego” w celu pobudzenia inwestycji w łańcuch dostaw półprzewodników.

Półprzewodniki są wykorzystywane w prawie każdej formie nowoczesnej technologii i komputerów. Strategicznie ważny przemysł stał się głównym priorytetem gospodarczym i bezpieczeństwa dla wszystkich trzech krajów z powodu niedoborów w łańcuchach dostaw w ostatnich latach, podsycając obawy przed nadmiernym uzależnieniem od Azji.

Trzy kraje zobowiązały się również do przyjęcia „zaktualizowanych ram strategicznych” w celu przeciwdziałania zagrożeniom związanym z handlem narkotykami, w tym między innymi „zwiększonej wymiany informacji” na temat chemikaliów używanych do produkcji fentanylu i innych narkotyków syntetycznych.

Jeśli chodzi o migrację, trio złożyło jedynie skromne obietnice mające na celu oparcie się na wcześniejszych porozumieniach rozwojowych i uczynienie informacji bardziej dostępnymi dla migrantów i osób ubiegających się o azyl.

Porozumienia zawarto po tym, jak López Obrador zasygnalizował w poniedziałek, że jest gotów rozważyć przyjęcie większej liczby migrantów i osób ubiegających się o azyl z Kuby, Nikaragui, Haiti i Wenezueli wydalonych przez USA. Teraz przyjmuje 30 000 miesięcznie z poprzedniej umowy z administracją Bidena. Urzędnicy amerykańscy stwierdzili później, że nie uzgodniono żadnej podwyżki.

Organizacje praw człowieka skrytykowały amerykańską politykę wydalania osób ubiegających się o azyl, które próbują przekroczyć granicę bez oferowania im możliwości szukania ochrony i zamiast tego wysyłania ich do nieznanego kraju. Z kolei zgodnie z polityką administracji Bidena 30 tys. osób miesięcznie z tych czterech krajów może legalnie pracować w USA przez dwa lata, pod warunkiem, że mają sponsorów, przejdą kontrolę przeszłości i przylecą do kraju samolotem.

Jeśli chodzi o zmiany klimatu, trio zobowiązało się do zmniejszenia emisji metanu z odpadów stałych i ścieków o co najmniej 15 procent do 2030 r. w stosunku do poziomów z 2020 r., powiedział Biały Dom.

Szczyt przywódców Ameryki Północnej jest drugim od objęcia urzędu przez Bidena w 2021 roku i wznowił spotkania zawieszone na cztery lata za czasów byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Po spotkaniu w Waszyngtonie w 2021 r. przywódcy z zadowoleniem przyjęli zintensyfikowaną współpracę.

Jednak stosunki nadal się psują w niektórych obszarach, zwłaszcza w związku z decyzją Meksyku o przekazaniu kontroli nad krajowym rynkiem energii państwowym firmom energetycznym, które są pozbawione gotówki, co według Ottawy i Waszyngtonu podważa umowę handlową zawartą w umowie USA-Meksyk-Kanada. Meksyk i Kanada wyraziły również zaniepokojenie polityką administracji Bidena, która zachęca do wykorzystywania krajowych producentów do projektów infrastruktury publicznej.

Biden został pierwszym prezydentem USA, który odwiedził Meksyk od czasu wizyty byłego prezydenta Baracka Obamy w Meksyku w 2014 roku.

Leave a Comment