Jay Powell mówi, że Fed nie zostanie „politykiem klimatycznym”

Jay Powell powiedział, że Rezerwa Federalna nie stanie się „politykiem klimatycznym”, ponieważ zdecydowanie bronił niezależności banku centralnego USA od wpływów politycznych.

We wtorkowym przemówieniu prezes Fed powiedział, że bank centralny powinien trzymać się z daleka od kwestii wykraczających poza jego kompetencje w Kongresie, a zamiast tego skupić się na utrzymaniu stabilności cen konsumpcyjnych, promowaniu zdrowego rynku pracy i zapewnieniu bezpieczeństwa krajowego systemu bankowego. .

„Bardzo ważne jest, abyśmy trzymali się naszych statutowych celów i mandatów i opierali się pokusie rozszerzenia naszego zakresu na inne ważne obecnie kwestie społeczne” – powiedział na konferencji zorganizowanej przez szwedzki bank centralny.

„Bez jasnego ustawodawstwa Kongresu niewłaściwe byłoby wykorzystywanie naszej polityki pieniężnej lub narzędzi nadzorczych do promowania bardziej ekologicznej gospodarki lub osiągania innych celów związanych z klimatem”.

Dodał: „Nie jesteśmy i nie będziemy decydentami polityki klimatycznej.

Republikańscy posłowie oskarżeni karmiony wykracza poza swój mandat, obiecując zająć się ryzykiem finansowym związanym z klimatem, obszarem, w którym Powell powiedział we wtorek, że bank centralny ma „wąskie, ale ważne obowiązki” związane z nadzorem bankowym.

„Społeczeństwo zasadnie oczekuje, że nadzorcy będą wymagać od banków zrozumienia i właściwego zarządzania ich istotnym ryzykiem, w tym ryzykiem finansowym związanym ze zmianą klimatu” – dodał.

W dyskusji, która nastąpiła po tych uwagach, Mervyn King, były prezes Banku Anglii, powiedział, że niezależność banku centralnego to „wielka odpowiedzialność i nie należy jej nadużywać, próbując penetrować obszary, które nie zostały wyraźnie delegowane przez odpowiednie władze”. ”. proces polityczny”.

„Obawiam się, że ludzie, którzy są entuzjastycznie nastawieni do czynienia dobra, w rzeczywistości zagrażają niezależności banku centralnego” – powiedział o kwestiach związanych z klimatem.

Senatorowie republikańscy w zeszłym roku zablokowali nominację Sarah Bloom Raskin, wybranej przez Joe Bidena, na stanowisko szefa nadzoru bankowego Fed po tym, jak nie zgodzili się z jej apelami, by organy regulacyjne były bardziej wrażliwe na ryzyko finansowe związane ze zmianami klimatycznymi.

Opowiedziało się za tym kilka innych głównych banków centralnych rozszerzenie ich kompetencji obejmować zarządzanie ryzykiem klimatycznym. Mark Carney, inny były szef Banku Anglii, był głównym orędownikiem takiej zmiany, ale naciskali na niego także inni, w tym Europejski Bank Centralny.

We wtorek Powell powiedział, że niezależność banku centralnego jest szczególnie ważna, jeśli Fed ma odnieść sukces w walce z inflacją, która wciąż jest najwyższa od wielu dekad.

„Przywrócenie stabilności cen przy wysokiej inflacji może wymagać działań, które nie są popularne w krótkim okresie, ponieważ podnosimy stopy procentowe, aby spowolnić gospodarkę” – powiedział. „Brak bezpośredniej kontroli politycznej nad naszymi decyzjami pozwala nam podejmować te niezbędne działania bez względu na krótkoterminowe czynniki polityczne”.

Od marca Fed podniósł swoją podstawową stopę procentową z bliskiej zera do nieco poniżej 4,5% i planuje jeszcze bardziej wycisnąć gospodarkę w tym roku.

Demokratyczni prawodawcy już wezwali bank centralny do wycofania się z planów zaostrzenia polityki, ostrzegając przed niepotrzebnymi obawami gospodarczymi i nadmierną utratą miejsc pracy.

„Narzędzia, które mamy, działają i myślę, że nie ma nic złego w naszych mocach” – powiedział Powell.

Leave a Comment