Hity Sainsbury’s „rekordują” Boże Narodzenie, gdy szaleje kryzys kosztów utrzymania | wiadomości biznesowe

Sainsbury’s stał się najnowszym sprzedawcą detalicznym, który opublikował dobre wyniki sprzedaży świątecznej, mówiąc, że osiągnął „rekordowy” sezon świąteczny.

Druga co do wielkości grupa supermarketów w Wielkiej Brytanii, do której należy również Argos, poinformowała, że ​​spodziewa się, że całoroczny zysk za rok do marca zbliży się do górnej granicy wcześniej ustalonego przedziału od 630 mln GBP do 690 mln GBP.

Bazowy zysk przed opodatkowaniem za rok finansowy 2021-22 wyniósł 730 mln GBP.

Przesunięcie w dół odzwierciedla inwestycje sektora spożywczego w płace i ceny, ponieważ budżety kurczą się z powodu przywództwa energetycznego. Kryzys kosztów życia.

Całkowita sprzedaż, z wyłączeniem paliwa, wzrosła o 5,2% rok do roku w ciągu 16 tygodni do 7 stycznia.

Według sieci było to spowodowane inflacją przy „stosunkowo silnych trendach wolumenowych”.

Sainsbury’s powiedział, że wczesne zakupy świąteczne pomogły zwiększyć sprzedaż w ostatnim kwartale, ponieważ kupujący starali się rozłożyć koszty sezonu świątecznego.

Dyrektor generalny Simon Roberts powiedział: „Zapewniliśmy klientom najlepsze możliwe Święta Bożego Narodzenia, ponieważ miliony gospodarstw domowych inaczej zarządzają swoimi budżetami, po raz kolejny organizując duże spotkania i catering w domu.

Czytaj więcej:
Sainsbury’s oferuje „największą podwyżkę płac w historii”

Ceny benzyny spadły do ​​najniższego poziomu od prawie roku
Amazon zamknie trzy magazyny w Wielkiej Brytanii

ZDJĘCIE PLIKU: Pracownik rozkłada artykuły spożywcze w supermarkecie Sainsbury's w Richmond, zachodni Londyn, Wielka Brytania, 27 czerwca 2022 r.  Zdjęcie zostało zrobione 27 czerwca 2022 roku.  REUTERS/Henry Nicholls/Zdjęcie z pliku
Obraz:
Sainsbury’s podniósł płace swoich pracowników godzinowych trzy razy w ciągu roku

„Klienci robili zakupy z wyprzedzeniem, kupując świąteczne smakołyki i napoje gazowane więcej niż jeden raz i szukali rabatów, korzystając z Czarnego piątku i innych ofert sezonowych.

„Argos oferował doskonały stosunek jakości do ceny, a ponieważ strajki pociągów i poczty spowodowały zakłócenia w kraju, klienci docenili jego niezawodność i wygodę.

„Sprzedaż wzrosła również dzięki mistrzostwom świata, ponieważ ludzie świętowali więcej w domu”.

Odporność w obliczu kryzysu związanego z kosztami utrzymania była do tej pory tematem poświątecznego sezonu sprawozdawczego dla handlu detalicznego.

Lider rynku Tesco publikuje aktualizację w czwartek.

Ale akcje Sainsbury’s spadły na otwarciu.

Neil Wilson, główny analityk rynkowy w Markets.com, napisał: „Przy obecnej inflacji żywności na poziomie 13% nie widzę tutaj zbyt wiele powodów do świętowania… ) tutaj, ale musimy zobaczyć więcej szczegółów.

„Może dlatego akcje spadły dziś rano o około 3%. Oczekuje się, że zarobki będą w górnej części prognozowanego przedziału od 630 do 690 mln GBP, ale należy zachować ostrożność w odniesieniu do perspektyw konsumentów.

„Ani jedna wzmianka o słowie„ margines ”w komunikacie nie budzi podejrzeń”.

Inne duże marki detaliczne, które odświeżyły rynek w środę, to JD Sports Fashion.

Firma odnotowała całkowity wzrost przychodów o ponad 20% w ciągu sześciotygodniowego okresu zakupów bożonarodzeniowych do końca grudnia.

W rezultacie firma podniosła prognozę zysków na cały rok, mówiąc, że obecnie spodziewa się, że zysk przed opodatkowaniem i wyjątkowymi pozycjami przekroczy 1 miliard funtów.

Leave a Comment