Hiszpania chce przedłużyć odwrót od Iberii i proponuje reformę unijnego rynku energii elektrycznej – EURACTIV.com

Hiszpański rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie tzw. „odwrotu iberyjskiego” – wyjątkowego środka ograniczającego cenę gazu do produkcji energii elektrycznej w Hiszpanii i Portugalii do końca 2024 roku.

Teresa Ribera (PSOE/S&D), minister ds. transformacji ekologicznej, potwierdziła to podczas konferencji prasowej we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów w Madrycie.

Poprzednio, w wywiadzie z prywatnym kanałem telewizyjnym Antena3wyjaśnił to minister Madryt by chciał „limit gazu” powinien być „jak najniższy”, około 45 lub 50 euro, i dodał, że „może zostać przedłużony co najmniej do końca 2024 r.”.

We wtorek poinformowała, że ​​hiszpański postępowy dyrektor naczelny PSOE i Unidas Podemos przedłożył Komisji Europejskiej propozycję przyjęcia „rozporządzenia podstawowego” dla zaktualizować unijny rynek energii elektrycznej do debaty na szczeblu UE zaplanowanej na wiosnę.

Hiszpański rząd podjął śmiały krok, proponując Komisji usunięcie gazu z europejskiego rynku hurtowego. Propozycja madrycka jest pierwszą, jaką państwo członkowskie UE przedłożyło Komisji Europejskiej.

Istotą hiszpańskiej propozycji jest wydzielenie z rynku produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego, co co do zasady nie wiąże się ze zniesieniem systemu cen krańcowych, według źródeł zaznajomionych z dossier, które przytaczają Pięć dni.

Odwrót iberyjski„nie pobiera gazu z ogólnej puli, ale ustala pułap cenowy, aby zapobiec zanieczyszczeniu technologii wyceny poniżej marży (jądrowej, wodnej lub odnawialnych źródeł energii) wysokimi cenami gazu (a także węgla).

Te same źródła dodały, że według Hiszpanii istnieje kilka sposobów realizacji propozycji wycofania się.

Opcje te obejmują segmentację rynku według technologii; wycofanie z rynku niektórych rodzajów energii, jak np. jądrowa, gwarantujących cenę maksymalną na poziomie około 60 euro/MWh, czy stworzenie rynku mocy równolegle z systemem cappingu dla technologii rezerwowych (gaz, atom i węgiel), które mogłyby wybierać między innymi, zgodnie z Financial Daily.

Ribera przyznał jednak, że hiszpańska propozycja musiałaby pokonać wiele przeszkód, ponieważ „odwrót iberyjski” został zatwierdzony w zasadzie tylko do maja tego roku.

“Zamierzamy wnioskować o przedłużenie stosowania rozwiązania iberyjskiego do czasu zmiany przepisów europejskich” – powiedział minister.

„Nadal musimy przedłożyć te propozycje fundamentalnego rozwiązania Komisji Europejskiej, a także to przedłużenie („odwrót iberyjski”) poza czerwiec 2023 r., aż ten kryzys się skończy i rozporządzenie UE zostanie zaktualizowane” – dodała.

Mówiąc o specyfice tego wyjątkowego środka, zatwierdzonego przez Komisję dla Hiszpanii i Portugalii, minister przypomniał, że w tym czasie w propozycjach hiszpańskich firm produkujących energię elektryczną z gazu uzgodniono cenę graniczną w wysokości 40 euro. 31 grudnia kwota, do której co miesiąc będzie doliczane kolejne pięć euro, aż do wygaśnięcia środka.

Reforma będzie budzić kontrowersje, ponieważ obecny system rynkowy kształtuje się od wielu lat i sprzeciwia się temu wiele krajów UE, w tym Niemcy, Austria, Holandia i kraje skandynawskie.

W przypadku wschodnich krajów UE utrzymują się różnice, przy czym tylko blok południowy (Francja, Włochy, Hiszpania i Portugalia) jednoznacznie opowiada się za dogłębną reformą hurtowego rynku energii elektrycznej.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Leave a Comment