Gwiezdny menedżer funduszu, Terry Smith, upada na ziemię, gdy rynki się wahają

OD

Menedżer funduszu Tar City, Terry Smith, oskarżył mnie dzisiaj, ponieważ przyznał, że jego umiejętności zbierania akcji były niewystarczające.

W swoim trzynastym dorocznym liście do inwestorów funduszu Fundsmith Equity o wartości 22,5 mld GBP zauważył, że fundusz odnotował wzrost o 299% od momentu powstania w listopadzie 2010 r.

Ale spadł o 13,8% w ciągu roku do grudnia 2022 r., co świadczy o tym, jak niestabilne były rynki.

Spadek ten jest gorszy niż spadek MSCI World Index o 7,8% i znacznie gorszy niż spadek indeksu FTSE 100 w tym samym okresie. Główny indeks wzrósł o 1% w stosunku do ubiegłego roku.

Smith pisze: „Chociaż okres opóźnienia w stosunku do indeksu nigdy nie jest mile widziany, to jednak jest nieunikniony. Wielokrotnie ostrzegaliśmy, że żadna strategia inwestycyjna nie będzie skuteczna w każdym okresie sprawozdawczym iw każdych warunkach rynkowych. Tak więc, niezależnie od tego, jak nam się to podoba, możemy spodziewać się okresów gorszych wyników”.

Dodał: „Niezadowalający wynik w MSCI World Index to jeden problem, a odnotowanie spadku wartości to drugi. W 2022 roku, jeśli nie ograniczysz inwestycji kapitałowych do sektora energetycznego, prawie na pewno odczujesz spadek wartości.”

Smith nie jest jedynym głównym zbieraczem akcji w City, którego życie było ostatnio trudne.

Jego rywal Nick Train z Lindsell Train również przegrywał przez długi czas.

Według Sunday Times Rich List osobisty majątek Smitha szacuje się na 300 milionów funtów. W ubiegłym roku zapłacono mu 36 milionów funtów.

Jest głównym inwestorem funduszu o wartości netto 250 milionów funtów i jest czasami nazywany brytyjskim Warrenem Buffettem ze względu na podobne style inwestycyjne i równie lakoniczne słowa.

Smith mówi: „Praca naszej fundacji w 2022 roku wzbudzi zaufanie u osób cierpiących na triskaidekafobię”.

To greckie słowo dla tych, którzy boją się liczby 13. Fundacja istnieje od 13 lat.

Również w zeszłym roku radził sobie słabiej niż rynki, ale znacznie mniej dramatycznie.

Własne kłopoty Smitha nie powstrzymały go przed atakowaniem rządów i banków centralnych.

Bankierzy „celowali w niewłaściwe cele”, ignorując inflację cen aktywów lub przyjmując cele w zakresie zatrudnienia, które „nie powinny leżeć w ich kompetencjach”.

Dodał: „Próby stłumienia zmienności tylko ją zaostrzą na dłuższą metę. Jeśli weźmiemy pod uwagę bieżące wydarzenia, to w tym stuleciu były już trzy kryzysy gospodarcze i finansowe, i to jeszcze w pierwszym kwartale. Wydaje się to ilustrować, że próby wyeliminowania zmienności z systemu finansowego w rzeczywistości przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Łamią zasadę, co musisz zrobić, jeśli znajdziesz się w dołku”.

Smith mieszka na Mauritiusie.

Jego styl wybierania akcji polega na wybieraniu bardzo dużych spółek, które istnieją od dziesięcioleci.

W zeszłym roku zamknął fundusz Emerging Equities Trust o wartości 320 milionów funtów z powodu słabych wyników.

Leave a Comment