Green Tech walczy o uwagę na targach CES Gadget Fest


0
Categories : Gadżety

Na wielkim pokazie technologicznym CES w Las Vegas to niezwykłe, że przedsiębiorca trzyma fabrykę i prezentuje ją jako najnowszy przełom w technologii konsumenckiej.

Jednak dla współzałożyciela NeoPlants, Patricka Thorby’ego, coroczne spotkanie tuż po nowym roku nie powinno być postrzegane jako „poświęcone wyłącznie technologii maszyn i elektronice”.

„Chodzi również o naturalne technologie, które możemy wykorzystać przy użyciu tych naprawdę fajnych metod inżynieryjnych” – powiedział AFP Thorby.

NeoPlants, paryski startup, demonstrował bioinżynieryjną roślinę, która może oczyszczać powietrze w pomieszczeniach z toksycznych zanieczyszczeń, „wykonując pracę 30 pospolitych roślin doniczkowych”, zgodnie ze swoją stroną internetową.

Liczba technologii mających na celu pomoc środowisku stale rośnie na targach CES od czasu otwarcia Sin City pięćdziesiąt lat temu.

Ale obserwatorzy często wątpią w powagę zaangażowania branży technologii konsumenckich w ochronę środowiska, a całe prawdziwe podekscytowanie koncentruje się na inteligentnych telewizorach i robotach, a nie na bardziej złożonym i mniej opłacalnym projekcie ratowania planety.

„Tak długo, jak to naprawdę nie ma znaczenia dla konsumentów, ten trend pozostanie na uboczu” – powiedział Ben Arnold, analityk w firmie badawczej NPD zajmującej się elektroniką użytkową.

„Jako badacz rynku po prostu nie widzę jeszcze, gdzie (zielona technologia) ma znaczenie pod względem jednostek i dolarów” – dodał.

Ran Roth, szef firmy technologicznej Sensibo, zgadza się, że udane urządzenia to te, które mają sens finansowy, i wierzy, że jego produkty właśnie to robią.

Urządzenia Rotha wykorzystują sztuczną inteligencję i czujniki do wydajniejszego sterowania klimatyzacją, co jest ważną kwestią w często palącym upale w Izraelu, gdzie ma swoją siedzibę jego firma.

Czujniki Sensibo mierzą wilgotność i temperaturę oraz wykorzystują oprogramowanie, które uczy się na podstawie nawyków użytkownika, oszczędzając w ten sposób energię i pieniądze.

Roth powiedział, że nowa technologia musi mieć „ścieżkę do rentowności”, jeśli ma się rozwijać, co jest stałą wadą tak zwanej „zielonej” technologii, która tak często nie jest opłacalna.

„Wspaniałe w inteligentnych termostatach jest to, że są łatwo dostępne i zapewniają najlepszy zwrot z inwestycji” – powiedział Roth, który nazwał klimatyzację „prawem człowieka”.

– ‘Jakie pytania’ –

Ale w miarę pogarszania się sytuacji klimatycznej obserwatorzy branży twierdzą, że duże firmy technologiczne znajdują się pod rosnącą presją, by dążyć do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

„Widzieliśmy publiczne potępienie i potępienie organizacji, które brały udział w greenwashingu w ciągu ostatniego roku” – powiedział Abhijit Sunil z Forrester Research.

„Dlatego wiele organizacji ostrożnie podchodzi do tego, co nazywają swoimi inicjatywami na rzecz zrównoważonego rozwoju, a teraz są one tak przejrzyste, jak to tylko możliwe” – powiedział.

Sunil powiedział, że prawdziwe postępy w zakresie ochrony środowiska można zaobserwować w sektorze przemysłowym, zgadzając się, że biznes gadżetów konsumenckich może być o krok w tyle, jeśli chodzi o podwojenie wysiłków na rzecz ochrony środowiska.

Powiedział, że projektowanie, wytwarzanie i pakowanie produktów z myślą o odpadach i śladzie węglowym firmy to łatwe owoce, jeśli chodzi o zieloną technologię.

Jedna z takich firm, ACWA Robotics, otrzymała brawa na targach CES za robota przeznaczonego do wykrywania i zapobiegania wyciekom wody w rurach podziemnych.

We Francji, gdzie start-up ma swoją siedzibę, około 20 procent wody pitnej jest tracone z powodu nieszczelnych rur.

Walka o środowisko „jest wyzwaniem stulecia” – powiedziała AFP inżynier ACWA Robotics, Elise Langrand.

„Mam na myśli to, że naprawdę fajnie jest robić duże telewizory i takie tam, ale to naprawdę ważne” – powiedziała.

Prawa autorskie 2023, Agence France-Presse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *