Georginio Rutter: Dlaczego cel Leeds wzrósł do 30 milionów funtów w ciągu dwóch lat?

Jeśli przynęta Premier League jest zawsze wątpliwa, zwróć uwagę, jak często pojawia się to w wywiadach z graczami, którzy nigdy nie rywalizowali. Zapytano o to Georginio Ruttera, gdy rozmawiał z dziennikarzami. Witryna skautowa piłka nożna Powiedział w zeszłym roku, że Premier League „sprawia, że ​​(młodzi gracze) śnią” i, prawdę mówiąc, jest to miejsce, w którym wielu obiecujących graczy ma nadzieję się dostać.

Bogactwo i sława dywizji miały tak duży wpływ, jak młody napastnik w Niemczech może myśleć o Bayernie Monachium lub potencjalnie liga w Hiszpanii czy we Włoszech liga, Anglia tak często remis.

Podczas tego majowego wywiadu Rutter hipotetycznie mówił o przelocie nad kanałem La Manche, ale w zeszłym tygodniu marzenie stało się czymś więcej. Zainteresowanie nim z Premier League i Leeds Utd faktycznie zrobiło się poważnie. Jego Bundesligi Klub z Hoffenheim zareagował na to, wykluczając go z meczu towarzyskiego z przerwą zimową Wolfsburg.

Był piątek, aw niedzielę rano Hoffenheim publicznie ogłosiło, że Rutter został zawieszony w treningu pierwszego zespołu i nie zagra w drugim sparingu, który odbył się wczoraj przeciwko szwajcarskiemu klubowi Servette.

Niemiecki sezon zaczyna się od nowa po nich Mistrzostwa Świata przerwa jest 10 dni później, a Hoffenheim jest dobrze przygotowane do wznowienia. Wkrótce zaczęli planować bez 20-latka, zakładając, że zabiegające o niego kluby odniosą sukces w swoich początkowych podejściach.

Hoffenheim nie powiedział, czy Rutter poprosił o zwolnienie z treningów, stwierdzając jedynie, że jest „zaniepokojony obecną sytuacją” i że klub „odpowiedzialnie traktuje młodego człowieka”, ale powody i powody to tylko semantyka. Rutter najwyraźniej miał ambitne oko do lig angielskich, a Hoffenheim powinien był zarobić ogromne zyski na zawodniku, którego pozyskał za stosunkowo grosz dwa lata temu.

Oświadczenie klubu kopnęło piłkę z powrotem na kort Leeds, skutecznie oferując im umowę, jeśli mieliby pieniądze i przekonanie, aby to zrobić. Jeśli niektóre fragmenty prozy wydawały się nieco przesadzone – „nie mówimy tu o meblu” – nie jest zaskoczeniem, że Hoffenheim chciał przyspieszyć sprawę.

W nocy wskazały źródła w Niemczech Atletyczny że transakcja z Leeds była bliska sfinalizowania po wynegocjowaniu opłaty, która obiecała pobić rekord transferowy Elland Road w wysokości 27 milionów funtów (32,9 miliona dolarów) wydanych na Rodrigo w 2020 r. Rutter aktywnie naciskał na ruch i był gotowy do wejścia na pokład samolotu.

Na krótkiej liście napastników Leeds na styczniowe okienko, jego nazwisko było najbardziej ekscytujące i wyróżniało się jako dobrze skalkulowana inwestycja.

Rutter jest regularnie opisywany jako jeden z najzdolniejszych młodych graczy w Bundeslidze, wszechstronny napastnik, który naturalnie spodoba się Leeds. Yorkshire wierzą, że to, czego ten zespół potrzebuje i czego potrzebuje od tamtej pory Patricka Bamfordajego ciało zaczęło go zawodzić, jest prawdziwym numerem 9, ale tak wiele ich ofensywnych celów – tych, na których lądują i tych, których nie trafiają – oferuje wszechstronność jako część pakietu.

Nikt Cody Gakpo ani Charlesa De Ketelaira byli notorycznie dziewiątkami lub wąskimi w swoim zestawie umiejętności. Willy Gnonto, ich ostatni oddech w sierpniu, może grać w dowolnym miejscu na linii. Niewiele nazwisk, o które zabiega klub, jest tak kwintesencją jak Bamford.

Na początku 2021 roku Rutter przeniósł się z Rennes do Hoffenheim z niewielkimi fanfarami poza Francją czy Niemcami. Był produktem znakomitej akademii Rennes, kolegą z drużyny i przyjacielem Eduardo Camavingadla którego wkrótce opuści Ligue 1 Real Madryt.

Jego odejście było dość nagłe. Kontrakt Ruttera dobiegał końca, a on niechętnie podpisywał nowy, niezadowolony, że Rennes ledwo go wykorzystał w swoim pierwszym zespole. Następnie sprzedali go przy ostatniej okazji, a według źródeł we Francji cena wynosiła około 500 000 funtów.

W ciągu dwóch lat od tego czasu wycena Hoffenheim wzrosła o około 6000 procent do ponad 30 milionów funtów – twierdzenie, które potencjalni nabywcy w tym okienku szybko zdali sobie sprawę, że nie było blefem.

Jak więc jego cena wzrosła do takiego stopnia?

Rutter jest zasadniczo typem piłkarza, którego szukają wszystkie kluby określonego kalibru – kimś, kto oferuje dużą wartość odsprzedaży przy stosunkowo niskich kosztach.

Leeds próbowało naśladować ten model na własną rękę i nawet w przypadku Ruttera była nadzieja, że ​​30-milionowa opłata nie będzie przeszkodą w dalszym wzroście jego wartości, biorąc pod uwagę, że ma 20 lat i wciąż jest na wczesnym etapie swojej kariery. Dyrektor sportowy Hoffenheim, Alexander Rosen, określił rozwój Ruttera w Niemczech jako „zapierający dech w piersiach”. To ma grał we wszystkich meczach Bundesligi w tym sezonie, stwarzając szanse pierwszej drużynie, którą trudniej było znaleźć w Rennes.

Zwykle mówi się o transferach z Hoffenheim. Roberta FirminaPrzełącz na Liverpoolponieważ niewielu odniosło taki sukces, a Rutter ostatnio zwrócił uwagę na te porównania.

Ma elementy Firmino, ponieważ może grać przez środek i grać tyłem do bramki, gdy jest to konieczne, zapewniając skupienie, aby zabezpieczyć posiadanie i strzelić bramkę. Ale jego szybkość nadaje się również do szerokich ról, w obszarach, w których trochę więcej miejsca pozwala na efekt dryblingu i prostego biegu.

Gotowość Hoffenheima do przelania krwi i wystawienia go przeciwko czołowym rywalom z Bundesligi zwróciła jego uwagę i zwróciła na niego uwagę innych drużyn. Najprawdopodobniej zawsze tak było i jeśli Hoffenheim sfinalizuje transfer, powiedzą sobie, że rozegrali ten proces perfekcyjnie.

Rutter nie jest jedyną opcją ataku, o której mówiło lub rozważało Leeds.

Analizowali Miasto CoventryX Wiktor Giokerespomimo widocznej niechęci mistrzowskiego klubu do sprzedaży go, a także pojawiły się spekulacje na temat Sebastiana Driussiego, byłego napastnika River Plate, który gra w Austin w MLS. Główny trener Leeds, Jesse Marsh, od jakiegoś czasu jest fanem Hwang Hee Chana z Wolves.

Ale szum wokół Ruttera wskazywał, że był opcją, którą chcieli związać i tym, który miał największy potencjał do rozwoju.

Nie przyniósłby ze sobą imponujących statystyk – 10 bramek i cztery asysty w 57 meczach Bundesligi – ale ludzie widzą w Rutterze jakość, która może zmienić go w potężnego napastnika.

Bez wątpienia czuje się komfortowo z piłką przy nodze.

Aby zobaczyć, jak wypada porównanie, możemy użyć smarterscout, który nadaje grom ocen od zera do 99, co przypomina trochę oceny graczy w grach wideo FIFA, ale opiera się na prawdziwych danych i zaawansowanych analizach. Rankingi te – dostosowane do standardu Premier League – odnoszą się albo do często gracz wykonuje określoną akcję stylistyczną (np. liczbę trafień na dotyk) lub w jaki sposób skuteczny są w tym (np. jak dobrze przesuwają piłkę do przodu) w porównaniu z innymi na ich pozycji.

Jak pokazano na poniższym wykresie, Rutter znajduje się w najwyższym percentylu pod względem prowadzenia i dryblingu, co czyni go dobrym typem jako skrzydłowy napastnik.

Jego stosunkowo wysoki wskaźnik oczekiwanych bramek z awansu piłki – stopień, w jakim ruch piłki w górę pola pomaga zwiększyć niebezpieczeństwo jego drużyny – wskazuje, że szybki i bezpośredni sprint może być skuteczny w forsowaniu otwarć. Ale xG ciosów, które zadaje, pokazuje pole do poprawy, nawet jeśli jego własna liczba ciosów jest na akceptowalnym poziomie.

Im więcej Leeds użyje go w środku, tym większe będą szanse.

Rutter widział wiele okazji w Bundeslidze w tym sezonie, a średnia szansa spadała 15 jardów od bramki.

Po jego strzale widać, że wygląda na bardzo dwunożnego: mocniejszego z lewej, ale tylko nieznacznie, i równie chętnie uderzającego piłkę prawą. Dane pokazują, że jako biegacz Leeds podpisze kontrakt z utalentowanym bohaterem w pojedynkach i pojedynkach jeden na jednego. Jego sukces w nich (poniżej) jest niezwykle wysoki, podobnie jak jakość jego selekcji według standardów napastnika.

W jego młodym wieku zapewnia to duże pole do rozwoju i usprawiedliwia część szumu wokół niego.

Z Maxem Woberem już podpisanym, a zatem rzekomo naprawionym pęknięciem w obronie, uwaga Leeds skupia się teraz na napastniku, którego wiedzą, że powinni zatrudnić.

Rutter nie ma dużego doświadczenia, znacznie mniej niż ktoś taki jak Hwang z Korei Południowej z 51 występami, ale jest świeży, wszyscy go podziwiają, a jego ewolucja w Hoffenheim jest powodem, dla którego działy rekrutacyjne go obserwują, a jego wartość szybko rośnie. .

Jego wyobcowanie z planów Hoffenheima dotyczących pierwszej drużyny nie sprawiło, że Leeds od razu zaczęło działać w niedzielę, ale oni lubią Francuza, lubią Anglię, a działania Hoffenheima w weekend stworzyły halę produkcyjną, w której jedyną przeszkodą było to, co dało Premier League Zabłyśnij przede wszystkim – pieniądze.

(Zdjęcie: Tom Weller/Photo Alliance za pośrednictwem Getty Images)

Leave a Comment