Funt szterling walczy z cofnięciem na giełdach

Obraz © Obrazy Adobe

Spadające rynki giełdowe wywierają presję na funta brytyjskiego, a analitycy twierdzą, że przyczyną tego ruchu wydaje się być trwająca debata na temat stóp procentowych w USA.

Światowe giełdy spadły po wypowiedziach dwóch wybitnych członków Rezerwy Federalnej, którzy zasugerowali, że stopy procentowe w USA pozostaną wyższe, niż wielu inwestorów oczekiwało ostatnio.

Oznacza to dodatkowe trudności dla firm nie tylko w USA, ale na całym świecie, i dlatego w dużej mierze wspiera dolara amerykańskiego jako bezpieczną przystań.

Jednocześnie funt ma wysoką betę dla globalnych nastrojów inwestorów, co oznacza, że ​​jest bardzo wrażliwy na szersze wydarzenia rynkowe i dlatego traci na wartości wraz ze spadkami akcji.

Akcje amerykańskie nadały ton stratom w Europie po ogłoszeniu przez Fed Rafaela Bostica i Mary Daly powiedział Stopy procentowe w USA prawdopodobnie przekroczą 5% i pozostaną na tym poziomie.

Sugeruje to wyższe stopy procentowe w dłuższym okresie i obecnie nie jest uwzględniane przez rynek, który wciąż oczekuje obniżek stóp w drugiej połowie tego roku.

Odreagowanie spadających stóp procentowych jest wciąż odległą perspektywą. „Słabsze rynki akcji i mieszana retoryka Fed pomogły na razie wzmocnić dolara amerykańskiego” – powiedział Darag Maher, szef strategii walutowej w HSBC.Na tle spadków na światowych giełdach, kurs funta szterlinga wobec euro spadł do 1,1314, po osiągnięciu wcześniej w ciągu dnia 1,1361.

Kurs funta do dolara spadł do 1,2126 z 1,21975 wcześniej.

„Wygląda na to, że dowody na wolniejszy wzrost płac i łagodzenie w sektorze usług wciąż nie są wystarczające, aby odwieść Fed od podwyższenia stóp procentowych o co najmniej 75 punktów bazowych w tym roku, nawet jeśli od teraz osiągniemy to w przyrostach o 25 punktów bazowych” Maher mówi. .

Dolar spadł, a funt wzrósł w piątek po tym, jak statystyki rynku pracy w USA pokazały słabszą niż oczekiwano presję na płace w grudniu. Tymczasem badania sektora usług w USA gwałtownie spadły i sugerowały, że gospodarka może teraz wejść w recesję.


GBPEUR i S&P 500

Powyżej: GBP/EUR (powyżej) i indeks S&P 500 podkreślający związek funta z globalnym apetytem na ryzyko. Rozważ skonfigurowanie tutaj bezpłatnego powiadomienia o kursie wymiany walut, aby spełnić wymagania dotyczące rozliczeń na czas.


Dane te zostały zinterpretowane przez traderów jako potwierdzenie, że Fed może sobie teraz pozwolić na odwrócenie cyklu podwyżek stóp, a nawet rozważenie obniżki stóp w przyszłości.

Fed będzie jednak ostrożny, aby nie potwierdzić takich oczekiwań, ponieważ spowoduje to złagodzenie warunków finansowych w gospodarce, ponieważ cena rynkowa obniży stopy procentowe Fed w przyszłości.

Fed chce zaostrzyć warunki monetarne, aby kontrolować presję inflacyjną powodowaną przez inflację krajową, więc spodziewaj się ostrego tonu ze strony członków zarządu Fed, dopóki nie będą pewni, że taka tendencja ma miejsce.

Wydarzenia potwierdzają również, że to wydarzenia w USA wpływają na kursy wymiany brytyjskiego funta szterlinga na wczesnych etapach 2023 roku.

Stratedzy giełdowi JP Morgan twierdzą w nowym badaniu, że wiele pozytywnych historii, które ostatnio wspierały światowe rynki (pro-funt, ujemna cena dolara) jest teraz „w cenie”.

„Uważamy, że obecny rajd w końcu osłabnie, gdy przejdziemy przez pierwszy kwartał. Zalecamy blokowanie niektórych zysków, aby taktycznie ograniczyć ryzyko związane z akcjami” – mówi Mislav Matejka, szef globalnej i europejskiej strategii kapitałowej w JP Morgan.

Ostatnie pozytywy to spadające ceny gazu w Europie, gwałtowny wzrost inflacji w USA i otwarcie Chin.

„Wiele zostało przewartościowanych, a uwaga rynku może skierować się na zyski, które prawdopodobnie będą słabsze, a to może przyczynić się do przyszłej konsolidacji rynku” – mówi Matejka.

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, funt będzie musiał walczyć zarówno z dolarem, jak i euro.

(Jeśli chcesz chronić lub zwiększyć swój budżet na płatności międzynarodowe, możesz rozważyć zachowanie aktualnej stawki do wykorzystania w przyszłości lub ustawić zamówienie na idealną stawkę, gdy zostanie ona osiągnięta. Więcej informacji można znaleźć tutaj.)

Leave a Comment