Fundusz hedgingowy Rokos odnotowuje straty po zawirowaniach na rynku obligacji

Miliardowa firma zarządzająca funduszami hedgingowymi, Chris Rokos, poniosła stratę w swoich ostatnich wynikach finansowych po tym, jak jej fundusz został dotknięty ostrą wyprzedażą obligacji rządowych, chociaż jej inwestorzy od tego czasu są w stanie dobrze zarobić na skokach cen. inflacja.

Rokos Capital Management, jeden z największych na świecie makrofunduszy hedgingowych z aktywami klientów o wartości około 15,5 mld USD, odnotował straty przed uiszczeniem składek członkowskich w wysokości 3,6 mln GBP w okresie 12 miesięcy do marca 2022 r., zgodnie z danymi przekazanymi do Izby Rejestracyjnej. Można to porównać do zysku w wysokości 914 mln funtów z poprzedniego roku.

Najnowsze wyniki obejmują bardzo trudny okres dla nieśmiałego tradera, którym się stał jedna z najbardziej znanych ofiar funduszy hedgingowych z powodu brutalnej wyprzedaży krótkoterminowych obligacji jesień 2021. Jego fundusz, który zrobił ogromne postępy w pierwszych dniach pandemii koronawirusa, zakończył rok kalendarzowy 2021 spadkiem o około 26 proc.

Jednak od tego czasu mocno się odbił, czerpiąc zyski z zakładów na rosnące stopy procentowe w zeszłym roku. w tym podczas zawirowań na rynku brytyjskim jesienią. Fundusz zakończył w zeszłym roku wzrost o około 51%, tracąc zaledwie jeden miesiąc, co jest najlepszym rokiem kalendarzowym od jego uruchomienia w 2015 roku.

Najnowsze wyniki finansowe towarzystwa pokrywają tylko niewielką część zysku funduszu w 2022 roku.

Rokos Capital nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Przychody firmy, które są napędzane przez wynagrodzenie za zarządzanie i wyniki, wyniosły ponad 1 miliard funtów rocznie do marca 2021 r., Zwiększone przez zyski funduszu w wysokości około 44% w roku kalendarzowym 2020. Ale przychody spadły do ​​​​zaledwie 119,7 mln GBP w roku do marca 2022 r.

Sam Rokos zarobił 509 milionów funtów w roku do marca 2021 roku. Jednak zgodnie z najnowszymi wynikami, najlepiej opłacany uczestnik otrzymał tylko 4,2 miliona funtów.

Podczas gdy niektóre fundusze makro ucierpiały jesienią 2021 r., kiedy rynki zaczęły martwić się perspektywą szybkich podwyżek stóp procentowych, sektor cieszył się który wydaje się być najlepszym rokiem od światowego kryzysu finansowego w 2022 r.. Według grupy HFR fundusze makro, które handlują globalnymi obligacjami, walutami i innymi rynkami, wzrosły o 8,8% do końca listopada ubiegłego roku.

W tym roku udało im się skorzystać z ogromnych i trwałych ruchów na rynku obligacji, spowodowanych gwałtownym wzrostem inflacji na całym świecie. Na przykład rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA wzrosła z 0,7% do 4,4%, podczas gdy w Wielkiej Brytanii rentowność obligacji 10-letnich wzrosła z nieco poniżej 1% do około 3,7%. Rentowności rosną, gdy ceny spadają.

Rokos był gwiazdą w firmie zajmującej się funduszami hedgingowymi Brevan Howard, której był współzałożycielem i gdzie zarobił miliardy dolarów zysków dla inwestorów handlujących obligacjami i opcjami, zyskując reputację jednego z najlepiej obserwowanych traderów makro na świecie.

laurens.fletcher@ft.com

Leave a Comment