Czy po pięćdziesiątce można nabrać formy i przebiec maraton? Tak to zrobił pan Miyagi


0
Categories : fitness

Jeśli zainspirowała Cię historia Lee i chcesz spróbować, od czego zacząć i jak się do tego zabrać?

CNA Lifestyle skontaktowało się z dwoma ekspertami: dr Joshua Lee, zastępcą konsultanta na oddziale sportu i ćwiczeń w szpitalu Changi General Hospital oraz Rayem Lo Ban Chuanem, starszym fizjologiem na oddziale chirurgii ortopedycznej szpitala Tan Tok Seng.

  • Mam 50 lat i od jakiegoś czasu nie ćwiczyłem – jak mam zacząć ćwiczyć?

„Ogólna zasada brzmi:„ zacznij od małego i poruszaj się powoli ”- powiedział dr Lee, zauważając, że musisz wziąć pod uwagę swoją wyjściową sprawność i podstawowe istniejące wcześniej lub niezauważone schorzenia.

Lo dodał: „Osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca i choroby serca w wywiadzie, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningu maratońskiego, jeśli nie ćwiczyły regularnie (trzy do czterech razy dziennie tygodnia) do intensywności joggingu lub biegania w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

  • Jak przydatne są urządzenia do noszenia, takie jak monitory fitness lub smartwatche, i jak bardzo powinienem na nich polegać?

Są plusy i minusy, ale pamiętaj, że to nie są wyroby medyczne.

„Dla tych, którzy mają określone plany treningowe, urządzenia do noszenia informują, jak przebiega ich trening w stosunku do ich celów treningowych” – powiedział dr Li, dodając, że istnieją inne korzyści, takie jak połączenie z aplikacjami społecznościowymi skierowanymi do sportowców. wymiar. motywacja i społeczność, a także „grywalizacja” niektórych aspektów, „które mogą przełamać monotonię treningów maratońskich”.

Ale musisz być bystry, jeśli chodzi o wydajność, jaką zapewniają te urządzenia do noszenia. „Nawet przy prawidłowej interpretacji danych istnieje element niedokładności, jeśli chodzi o zdolność czujników do noszenia do dokładnego wykrywania parametrów w czasie rzeczywistym, takich jak tętno, nasycenie krwi tlenem, tempo biegu” – powiedział.

Loh dodał, że dla uzyskania optymalnych wyników treningowych ważne jest, aby konsekwentnie i wytrwale trenować we właściwej strefie, przygotowując się do maratonu.

„Urządzenia do noszenia na ciele mogą dostarczać przydatnych informacji, takich jak średnie tętno w danym tempie i dystansie, długość kroku, kadencja, które są ważne dla dostrajania programów treningowych, aby zapobiegać kontuzjom i przetrenowaniu” – powiedział. „Istnieją jednak inne czynniki, takie jak pogoda, praca, dieta, nawodnienie, odpoczynek i regeneracja oraz poziom stresu, które mogą wpływać na skuteczność treningu”.

Dlatego nadmierne poleganie na urządzeniach bez względu na stan własnego ciała może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

  • Mówiąc o urządzeniach do noszenia, czym jest VO2 max na moim monitorze fitness i jak to działa?

Według Lo, VO2 max jest miarą tego, jak sprawna jest osoba, gdy ćwiczy w stanie „całkowitego wysiłku”, z pomiarami opartymi na zużyciu tlenu i emisji dwutlenku węgla podczas szczytowych ćwiczeń. Używanie go jako wskaźnika przed i po treningu może być pomocne w pokazywaniu naszych postępów i skuteczności naszego schematu treningowego.

„Ale aby uzyskać dokładniejsze odczyty, testy wysiłkowe należy przeprowadzić w kontrolowanym środowisku. Urządzenia do noszenia na ciele obliczają i przewidują VO2 max na podstawie tętna, przebytej odległości i prędkości, które mogą być przeszacowane lub niedoszacowane” – powiedział.

  • Jestem gotowy do treningu do maratonu – o czym powinienem pamiętać?

Dr Li podkreślił, że odpowiednio zorganizowany, systematyczny i stopniowy program treningowy jest niezbędny do przygotowania się do wysokich wymagań fizycznych maratonu.

„Podczas treningu lub w dniu imprezy bardzo ważne jest, aby uczestnicy znali swoje ograniczenia fizyczne i zwracali uwagę na wszelkie objawy, zwłaszcza osoby w średnim i starszym wieku, które wcześniej prowadziły siedzący tryb życia” – powiedział.

„Ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, kołatanie serca i omdlenia są możliwymi objawami związanymi z sercem i nie należy ich ignorować – przerwij ćwiczenia i natychmiast porozmawiaj o objawach z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad”.

  • W moim wieku martwię się kontuzjami – jak mogę tego uniknąć?

Według dr Li ważne jest, aby zrozumieć różnicę między „dobrym bólem” a „złym bólem”. Pierwszy to oczekiwany dyskomfort związany z wyjściem ze strefy komfortu, a drugi wskazuje na zbliżającą się kontuzję.

„Urazy przeciążeniowe, zwłaszcza kończyn dolnych, są powszechne podczas procesu treningowego maratonu, zwłaszcza gdy występują błędy treningowe lub niewłaściwy sprzęt, taki jak buty do biegania” – powiedział.

„Powtarzające się przeciążenia podczas treningu maratońskiego mogą skutkować urazami kości, stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł biodra, kolana, stopy i kostki. Uczestnicy powinni zwracać uwagę na nienormalny ból kończyn dolnych i zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli utrzymuje się nawet po krótkim okresie odpoczynku”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *