Czy 1-minutowe treningi są skuteczne? Korzyści z krótkich serii ćwiczeń


0
Categories : fitness

Ćwiczenia nie mają przeciwników, chociaż niektórym osobom trudno jest naprawdę ćwiczyć. I nie ma zgody co do tego, która forma działa najlepiej i jak długo.

Ale osoby pozostające w domach i osoby prowadzące siedzący tryb życia muszą wykazać się odwagą. Niedawne badanie pokazuje, że minutowe wybuchy aktywności mogą mieć duży wpływ na ogólny stan zdrowia.

Nadal musisz iść do sklepu i wspiąć się po tych schodach. Nie da się uniknąć chodzenia z samochodu do domu. Ale możesz przyspieszyć i zamienić to, co niektórzy nazywają „podjadaniem ćwiczeń” w zdrowszą aktywność.

A jeśli chodzi na przykład o ból szyi i pleców, nic nie przebije „krótkich serii ruchu w ciągu dnia w celu złagodzenia napięcia i stresu w ciele”, jak np. NPR niedawno poinformował.

W artykule czytamy, że te „przekąski” mogą pomóc zapobiegać bólowi w następujący sposób: „Kiedy mózg odczuwa stres fizyczny lub emocjonalny, organizm uwalnia hormony, które powodują, że mięśnie stają się czujne i napięte. Ćwiczenia przeciwdziałają tej reakcji na stres, zwiększając przepływ krwi do mięśni, ścięgien i więzadeł oraz kierując składniki odżywcze do stawów i dysków kręgosłupa”.

Według NPR eksperci uważają również, że „przekąski ruchowe” poprawiają zdrowie serca, powstrzymują utratę mięśni i zmniejszają stres. „Rozciąganie, zginanie, a nawet wiercenie” – radzi.

Wśród zwolenników i badaczy ćwiczeń krótkoterminowych bardziej wymyślnym terminem jest VILPA: Vigorous Intermittent Physical Activity Lifestyle.

Uzyskiwanie świadczeń zdrowotnych

Kraj zbadany niektóre z badań, odnotowując badania z Wielkiej Brytanii opublikowane w European Heart Journal, które wykazały, że „zaledwie 20 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo może zmniejszyć śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny, oprócz zmniejszenia ryzyka chorób serca przez 40%. ”

Inne australijskie badanie, opublikowane w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Nature Medicine, mówi, że „małe, jednominutowe serie intensywnych ćwiczeń podczas codziennego życia – takie jak dostarczanie zakupów do domu, szybki marsz do pracy lub wchodzenie po schodach – mogą mieć znaczący wpływ. ” na zdrowie osób prowadzących siedzący tryb życia” – donosi El Pais.

Jeden z autorów badania, dr Emmanuel Stamatakis, powiedział El Pais, że „zaledwie trzy do czterech jednominutowych impulsów” aktywności „wiążą się z prawie 50-procentowym zmniejszeniem ryzyka śmierci związanej z chorobami układu krążenia w porównaniu z ludźmi kto nie ćwiczył.” to ćwiczenie i prawie 40% ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i z powodu raka”.

Naukowcy zauważają poprawę wydajności, gdy ktoś wykonuje więcej ćwiczeń. Dzieje się tak, gdy 10 strzałów dziennie jest lepsze niż pięć.

Stamatakis powiedział Newsweekowi że osoby w średnim wieku i starsze prowadzące siedzący tryb życia są trudne do uprawiania sportu, ale mogą skorzystać na zintensyfikowaniu krótkich codziennych czynności.

„VILPA ma znaczną praktyczną przewagę nad regularnymi ćwiczeniami w czasie wolnym, ponieważ wymaga niewiele czasu lub wcale, nie wymaga specjalnego ubrania ani innego treningu, nie wymaga podróży do klubu fitness lub siłowni, może być wykonywana za darmo i nie wymaga zapłaty opłat za zakup specjalnych symulatorów” – powiedział.

NASA opracowuje plan

Układ sercowo-naczyniowy nie jest jedyną częścią ciała, na którą mogą wpływać krótkie okresy aktywności. Osoby, które podczas pracy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, mogą skorzystać z innego zestawu ćwiczeń.

Centrum fitness z centrali NASA, Tanya Johnson, Marcelous Venable i Kimber Williams, stworzyli centrum fitness. Program fitness przy stole zawiera 20 ćwiczeń, które możesz wykonać w zaciszu swojego biura lub domowego miejsca pracy. We wstępie zauważono, że najważniejszą częścią zaleceń Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych dotyczących aktywności fizycznej dla Amerykanów jest mniej siedzenia i więcej ruchu.

„Istnieje silna korelacja między siedzącym trybem życia a zwiększonym ryzykiem wszystkich przyczyn śmierci, w tym chorób serca, raka i licznych chorób metabolicznych” – czytamy w broszurze NASA. „Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają radzić sobie z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, depresja, artretyzm, demencja i otyłość. Zapewnia to długoterminowe korzyści w zakresie zmniejszenia lęku, poprawy snu i funkcji poznawczych, zmniejszenia ryzyka kontuzji i utrzymania zdrowej wagi”.

Ćwiczenia NASA obejmują wszystko, od marszów w pozycji siedzącej i prostowania nóg po pompki na stole i desce.

Jeśli chodzi o bardziej intensywne wysiłki, jest to tak proste, jak zwiększenie intensywności i tempa prostych czynności, takich jak chodzenie po sklepie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *