Czego spodziewać się po rynku pracy w 2023 roku


0
Categories : Rynki

Ekonomiści i karierowicze nadal decydowali o stabilności rynku pracy w 2022 roku. Inflacja i stopy procentowe gwałtownie wzrosły, a akcje gwałtownie spadły, ale rynek pracy pozostał stabilny. Czego zatem możemy spodziewać się po rynku pracy w 2023 roku?

Przy silnym rynku pracy firmy znalazły się w stanie rywalizacji o talenty. Jednocześnie trendy takie jak cicha opieka a Wielka Emerytura pozwoliła pracownikom stawiać większe wymagania.

Jednocześnie doniesienia o masowych zamrożeniach i zwolnieniach denerwują wielu pracowników. Ludzie, którzy zrezygnowali z pracy, martwią się teraz, czy utrzymają swoje nowe stanowiska. Inni pracownicy zastanawiają się, czy rok 2023 to właściwy czas na zmianę kariery.

Otwarte pozostaje pytanie: czy w tym roku rynkiem pracy zawładną pracodawcy czy pracownicy?

Prawda: niepewność na rynku pracy będzie się utrzymywać

Na początku roku trudno o trafne prognozy. Ekonomiści mogą jednak przewidywać, że amerykański rynek pracy nadal będzie trudny do zdefiniowania w prostych słowach.

Gospodarka światowa nadal zmaga się z rosnącymi stopami procentowymi, inflacją i ciągłym zagrożeniem recesji. W rezultacie wiele dużych korporacji nadal ogłasza zwolnienia i zawieszenia zatrudnienia.

Jednak do grudnia ubiegłego roku stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom, jaki obserwowano tylko przed pandemią. Co sprawia, że ​​amerykański rynek pracy jest stabilny podczas gdy Rezerwa Federalna kontynuuje wysiłki na rzecz spowolnienia gospodarki?

Aby zrozumieć, dlaczego rynek pracy jest w sprzeczności z niepewnością gospodarczą, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę. Amerykanie na ogół rozumieją ekonomię w kategoriach pracy. Jeśli gospodarka jest silna, rynek pracy też. Kiedy gospodarka jest w tarapatach, pracownicy mają tendencję do utrzymywania swoich miejsc pracy.

Ale pandemia zakłóciła takie czarno-białe myślenie. W tym roku eksperci badają inne przyczyny inflacji. Na przykład globalna gospodarka wciąż boryka się z problemami z łańcuchem dostaw. Inne gospodarki również zwalniają, po części z powodu zawirowań politycznych.

Kiedy patrzy się na gospodarkę USA w skali globalnej, łatwiej zrozumieć, dlaczego nasz rynek pracy pozostaje silny. Stratedzy ekonomiczni i decydenci muszą przemyśleć, w jaki sposób walczyć z inflacją, gdy wzrost kosztów nie wiąże się z napięciami na rynkach pracy.

Prognozowanie trendów na rynku pracy i zmian w miejscu pracy w 2023 roku

Ponieważ niektóre korporacje wprowadzają obecnie masowe zwolnienia i zamrażają zatrudnienie, inne przyszłościowe firmy będą dążyć do pozyskania nowych najlepszych talentów.

A przy zdrowym, ale nieprzewidywalnym rynku pracy, pracownicy są chętni do podjęcia decyzji, zanim gospodarka dotknie wyraźniejsze pogorszenie koniunktury. Dla niezadowolonych pracowników lepiej jest zmienić pracę teraz, niż tkwić w niesatysfakcjonującej pracy w nieskończoność.

Z tych powodów pracodawcom w 2023 roku będzie zależało nie tylko na zatrudnieniu najlepszych specjalistów, ale również na ich zatrzymaniu. Co będą musieli zrobić pracodawcy, aby ich największe talenty nie zostały wykorzystane przez powoli kurczący się rynek? A czego osoby poszukujące pracy powinny szukać u potencjalnych nowych pracodawców?

Trend na rynku pracy 2023: Podnoszenie kwalifikacji i mobilność wewnętrzna

Podnoszenie kwalifikacji od dawna jest celem wielu pracodawców, a rok 2023 będzie rokiem, w którym kadra kierownicza zacznie poważniej traktować mobilność wewnętrzną, aby utrzymać pracowników na wysokim poziomie. Nawet jeśli awanse i podwyżki płac nie są przewidziane w budżecie, pracownicy dążą do podnoszenia swoich kwalifikacji. W rezultacie kadra kierownicza będzie chętniej promować uczenie się przez całe życie, oferując więcej kursów, certyfikatów i innych narzędzi rozwoju zawodowego.

Patrząc w przyszłość, korporacje chcą inwestować w programy rozwoju umiejętności, które odpowiadają ich obecnym i przyszłym potrzebom. Podnoszenie kwalifikacji nie tylko wypełnia istniejące luki, ale także pomaga firmom uniknąć kosztów rekrutacji. Może również stworzyć bardziej solidny plan sukcesji, zwiększając wskaźniki retencji, gdy pracownicy o wysokim potencjale i osiągających wysokie wyniki widzą drogę naprzód.

Co ważniejsze, podnoszenie kwalifikacji obecnych pracowników zapewnia korporacjom przewagę konkurencyjną na silnym rynku pracy. Pracodawcy inwestują w długoterminowe cele i sposoby, aby stać się bardziej atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących pracy. Najbardziej utalentowani fachowcy poszukują firm, które są skłonne inwestować w rozwój kariery swoich pracowników.

Nowy tydzień pracy w miejscu pracy 2023

Pracując zdalnie przez lata podczas pandemii, zapewniając ludziom większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, profesjonaliści szukają teraz większej elastyczności, jeśli chodzi o kryteria, których szukają u swoich przyszłych pracodawców.

To kolejny rosnący trend na rynku pracy, na który warto zwrócić uwagę w 2023 roku – elastyczność. Chociaż może to być hybrydowy harmonogram pracy lub praca zdalna, coraz więcej dyrektorów poważnie rozważa czterodniowy tydzień pracy. Czterodniowy tydzień pracy obejmuje 40 godzin pracy w ciągu czterech dni, w tym trzy pełne dni wolne.

Idea czterodniowego tygodnia pracy jest zbliżona do celu hybrydowych modeli pracy. Pracodawcy chcą uszczęśliwić swoich pracowników, oferując im większą elastyczność. Pracownicy, którzy mają więcej czasu wolnego, bardziej produktywnie wykorzystują czas pracy.

Czterodniowy tydzień pracy otwiera również możliwości mniejszej rotacji pracowników, wyższej produktywności, mniejszej liczby rozproszeń i absencji oraz ogólnego wzrostu morale. Model czterodniowego tygodnia pracy odniósł taki sukces, że wielu pracowników, którzy pracują w czterodniowym tygodniu pracy, twierdzi, że tak jest nigdy nie wrócić do pracy na pięć dni chyba że nastąpi znaczny wzrost płac.

Znalezienie pracy i pisanie CV na rynku pracy 2023 r

Pomimo odporności obecnego rynku pracy pracodawcy nadal mają duże szanse na zdobycie przewagi w 2023 r. W puli jest wielu utalentowanych specjalistów, co sprawia, że ​​rynek jest silny, ale konkurencyjny.

Osoby poszukujące pracy muszą być bardziej strategiczne w swoich metodach poszukiwania pracy. Nie wystarczy już wysłać tego samego CV na jak największą liczbę otwartych stanowisk. W 2023 CV i profesjonalna optymalizacja marki będą miały znacznie większe znaczenie.

Osoby poszukujące pracy mogą zobaczyć w tym roku mniej wolnych stanowisk i może być większa konkurencja, ale nadal mogą znaleźć niesamowite możliwości, koncentrując się na konkretnych pracodawcach i korzystając z nich. sieci na swoją korzyść. Wirtualne narzędzia sieciowe, takie jak LinkedIn, staną się bardziej aktywne, gdy profesjonaliści zaczną rozumieć wartość bycia liderem opinii w swoich branżach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *