Brexit: Teraz wszyscy widzimy polityków, którzy naprawdę wypadli z obiegu

Jednym z wielu absurdalnych argumentów wysuniętych przez zwolenników Brexitu po obu stronach referendum w 2016 r. było to, że członkostwo w Unii Europejskiej jest bronione przez elitę polityczną oderwaną od rzeczywistości.

Oczywiście nic nie wskazywało na to, że zwolennicy członkostwa w UE byli w jakikolwiek sposób oderwani od kontaktu – przynajmniej nie w tej kwestii. Korzyści płynące z członkostwa w największym na świecie bloku wolnego handlu i swobodnego przepływu osób między Wielką Brytanią a Europejskim Obszarem Gospodarczym były przecież prostą logiką.

Jednak prawie siedem lat po głosowaniu w sprawie brexitu zdecydowanie mamy teraz polityków, elity lub innych, którzy zdecydowanie nie mają kontaktu z palącą kwestią europejską.


Ian McConnell: Wsparcie SNP lotniska Prestwick się opłaca, krytycy milczą


Sir Keir Starmer obiecał w zeszłym tygodniu, że jego partia „zaakceptuje” pomysł Brexitu Take Back Control w przemówieniu, w którym wydawał się czepiać ogonów byłego doradcy Borisa Johnsona, Dominica Cummingsa. Ta nieco dziwaczna postawa z pewnością pokazała, jak dalece lider Partii Pracy jest oderwany od aktualnych nastrojów społecznych dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i trudno było odróżnić Sir Keira od członków konserwatywnego gabinetu na tym froncie.

Wyraźnie zaznaczyło również ziejącą przepaść między tym, co wydaje się dziać w umysłach polityków, a ekonomiczną rzeczywistością sytuacji. To bardzo ciekawy stan rzeczy. W przypadku Sir Keira jest to szczególnie uderzające, biorąc pod uwagę, że był jednym z najgłośniejszych głosów, które wysuwały racjonalne argumenty przeciwko Brexitowi w 2019 roku.

Oczywiście nie był to pierwszy raz, kiedy Sir Keir ogłosił swój ostry zwrot w sprawie Brexitu w zeszłym tygodniu. Wydawało się to jednak oznaczać coś w rodzaju podwojenia. A biorąc pod uwagę przytłaczający sprzeciw Szkocji wobec Brexitu w 2016 r., jeszcze zanim nieuniknione szkody spowodowane głosowaniem za wyjściem zaczęły się spektakularnie krystalizować, nie jest zaskoczeniem, że szkoccy Zieloni proszą lidera szkockiej Partii Pracy, Anasa Sarwara, o zdystansowanie się od Sir Cyrusa popierającego Brexit.

Podczas gdy Sir Keir mówił o swojej stosunkowo niedawnej pasji do brexitu, sondaże pokazują, że brytyjski elektorat jest coraz bardziej świadomy, że opuszczenie UE było dużym błędem. Tymczasem nowe raporty ekonomiczne nadal podkreślają szkody, jakie Brexit wyrządza zarówno na poziomie poszczególnych firm, jak i ogólnie. A główny ekonomista Banku Anglii, Hugh Pill, w tym tygodniu zwrócił uwagę na „wyzwania” związane z Brexitem, zwracając uwagę na wpływ na handel i wpływ na rynek pracy.

Jedna ankieta z zeszłego tygodnia wykazała, że ​​więcej potencjalnych klientów w UE unika handlu z Wielką Brytanią.

S&P Global i Chartered Institute of Purchasing and Supply zauważyły ​​w swoim ostatnim przeglądzie brytyjskiego sektora produkcyjnego: „Popyt krajowy i zagraniczny pozostawał słaby, ponieważ klienci musieli stawić czoła rosnącym kosztom, zwiększonej zmienności rynku oraz, w przypadku klientów z UE. , Komplikacje związane z Brexitem…

„Słabe globalne warunki gospodarcze były głównym powodem utraty kontraktów eksportowych, a także kwestie związane z Brexitem, takie jak opóźnienia w dostawach i wyższe koszty, co skłoniło niektórych klientów z UE do pozyskiwania produktów gdzie indziej”.

Rob Dobson, dyrektor S&P Global Market Intelligence, zauważył, że słabość na kluczowym rynku UE „nadal jest pogłębiana przez ograniczenia Brexitu, ponieważ wyższe koszty, obciążenia administracyjne i opóźnienia w dostawach zachęcają więcej klientów do unikania handlu z Wielką Brytanią”.


Ian McConnell: Odrzucenie obietnicy rachunku za energię przez konserwatystów jest aktem skrajnej głupoty


John Glen, główny ekonomista w CIPS, powiedział o grudniowych danych brytyjskiego sektora produkcyjnego: „Nowe zamówienia spadły w jednym z najszybszych wskaźników od ponad dekady, ponieważ zagraniczni klienci byli zniechęceni przez wymogi celne Brexitu, zwiększające koszty i opóźnienia oraz krajowe zamówienia zostały zmniejszone. pod wpływem ogólnej presji ze strony rosnących cen.

Ten efekt domina oznaczał, że firmy produkcyjne likwidowały więcej miejsc pracy, zmniejszając swoją zdolność operacyjną do zadań, które nigdy się nie zmaterializowały, podczas gdy wciąż walczyły o znalezienie odpowiednich umiejętności i przywrócenie działalności na właściwe tory”.

Oczywiście chaos związany z Brexitem wpływa na wszystkie sektory i firmy różnej wielkości w ich obrębie.

Publikując w zeszłym tygodniu swój ostatni kwartalny przegląd gospodarczy, Brytyjska Izba Handlowa zauważyła, że ​​mikrosprzedawca z siedzibą w Norfolk powiedział: „Wciąż cierpimy z powodu bliskiej utraty naszego europejskiego handlu eksportowego. Jest to bezpośrednio związane z Brexitem i trudnościami w dostawach, w tym takimi czynnikami jak podwójna płatność ceł. Zmniejszyło to obroty o 50%.

Analizując czynniki stojące za decyzjami dotyczącymi polityki pieniężnej, pan Pill powiedział w przemówieniu w Nowym Jorku w poniedziałek: „Brexit wpłynął na handel Wielkiej Brytanii z Europą kontynentalną, a także zakłócił łańcuchy dostaw i złagodził presję konkurencyjną na brytyjskich producentów”.

Dodał: „Brexit mógł również odbić się na podaży siły roboczej. Chociaż łączny poziom imigracji do Wielkiej Brytanii pozostaje wysoki, utrata elastyczności związana z zakończeniem swobodnego przepływu pracowników z UE do Wielkiej Brytanii mogła sprawić, że krzywa Phillipsa stała się bardziej stroma, ponieważ imigracja po brexicie okazała się mniej skuteczna w korygowaniu niedopasowania rynku pracy i droższe dla pracodawców”.

Krzywa Phillipsa opiera się na modelu ekonomicznym, w którym istnieje odwrotna zależność między bezrobociem a inflacją.

Ze swojej strony Sir Keir powiedział w swoim przemówieniu sylwestrowym w zeszłym tygodniu: „Kiedy podróżowałem po kraju w ramach kampanii na rzecz pozostania, nie mogłem nie zgodzić się z głównym punktem, który przedstawiło mi tak wielu wyborców”. .


Ian McConnell: Szum wokół brexitu minął, dwa lata po opuszczeniu jednolitego rynku


A przywódca Partii Pracy, który latem 2022 r. trąbił o swoim zmienionym stanowisku „Make Brexit Work”, powiedział w zeszłym tygodniu: „Ma sens, abyśmy uznali pragnienie społeczności, by stanąć na nogi. To właśnie oznaczało „Odzyskaj kontrolę”. Kontrola, której chcą ludzie, to kontrola nad ich życiem i społecznością. W ten sposób przyjmiemy komunikat „Odzyskaj kontrolę”. Ale zmienimy to ze sloganu w rozwiązanie. Od hasła do zmiany.

„Rozszerzymy kontrolę poza Westminster. Deleguj nowe uprawnienia w celu wspierania zatrudnienia, transportu, energii, zmian klimatu, mieszkalnictwa, kultury, opieki nad dziećmi oraz sposobu, w jaki rady zarządzają swoimi finansami.

„I damy społecznościom nowe prawo do żądania uprawnień, które wykraczają poza to”.

Dodał: „Wszystko to będzie w nowej ustawie o przywróceniu kontroli – centralnym punkcie przemówienia naszego pierwszego króla. Ustawa, która zaspokoi popyt na nową Wielką Brytanię. Nowe podejście do polityki i demokracji. Nowe podejście do wzrostu i naszej gospodarki”.

Mówiąc o „nowym podejściu” do komentowania demokracji, Sir Keir może chcieć zastanowić się nad wynikami niedawnego sondażu Brexit.

Ankieta przeprowadzona na 2000 osób przez Opinium w imieniu „internacjonalistycznej grupy kampanii” Best for Britain, opublikowana w niedzielę, wykazała, że ​​57% ankietowanych stwierdziło, że Brexit stworzył więcej problemów niż rozwiązał, a tylko 10% stwierdziło coś przeciwnego.

A wśród osób zapytanych, kto zamierza głosować na konserwatystów w następnych wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii, jest teraz więcej sceptyków Brexitu niż tych, którzy są gotowi bronić wyjścia z UE: 33% twierdzi, że Brexit stworzył więcej problemów niż w porównaniu z 22%, że je rozwiązał. jeszcze. Best for Britain zauważył, że zdarzyło się to po raz pierwszy.

Wracając do słów Sir Keira, Brexit z pewnością reprezentuje „nowe podejście do wzrostu i naszej gospodarki”.

Jest to podejście, które powstrzymuje gospodarkę, hamuje wzrost i szkodzi standardom życia i nadal będzie to robić. A ostatnią rzeczą do zrobienia jest „zaakceptowanie” tego.


Herold Szkocji:

Leave a Comment