Blog: Czy spadające ceny telefonów 5G stymulują na Filipinach?


0
Categories : Telefon komórkowy

Około 30 miesięcy po pierwszym zaoferowaniu usług 5G w niektórych częściach Manili, PLDT i Globe Telecom nieoczekiwanie ogłosiły plany ograniczenia nakładów inwestycyjnych w 2023 r., przy czym obie firmy odmówiły udostępnienia danych dotyczących wdrożenia i zasięgu od czasu uruchomienia.

Na początku grudnia 2022 roku Globe Telecom poinformował, że planuje obciąć budżet stolicy o 30 procent w tym roku, a wydatki sieciowe osiągną szczytowy poziom około 1,9 miliarda dolarów w 2022 roku.

Walka rywali PLDT przekroczenie kosztów 48 miliardów peso filipińskich (869,7 mln USD) zmieniło kurs pod koniec 2022 r. po wcześniejszym zobowiązaniu do utrzymania zwiększonych inwestycji w sieć w 2023 r.

W oświadczeniu złożonym pod koniec grudnia 2022 r. Alfredo Panlilio, prezes i dyrektor generalny PLDT i Smart Communications, powiedział, że planuje „ograniczyć nowe nakłady inwestycyjne począwszy od 2023 r. Następnie spodziewamy się stałego spadku inwestycji kapitałowych.”

Nakłady inwestycyjne osiągnęły 89 miliardów PHP w 2021 r., a wstępne prognozy na 2022 r. wahały się od 76 miliardów Php do 80 miliardów Php, zanim zostały zwiększone do 85 miliardów filipińskich peso.

Zmniejszenie budżetu sieci wynika z faktu, że zasięg 5G obejmuje tylko niewielką część populacji.

Poinformował o tym analityk Canalys, Xuan Chew Le. Mobilny świat na żywo (MVL) Wdrożenie 5G na Filipinach pozostaje „okropne, ponieważ operatorzy koncentrują się na ochronie swojej stabilności finansowej”, a nie przyspieszonym wdrażaniu, które jest niezwykle kosztowne.

Bliższe spojrzenie na poprzednie liczby wdrożeń ujawnia kilka anomalii.

Wysoka cena
PLDT zakończyło wrzesień 2022 r. z 7300 stacjami bazowymi 5G, w porównaniu z 7200 na koniec 2021 r. Jego zwiększone nakłady inwestycyjne w 2022 roku z pewnością nie miały na celu modernizacji 5G. Przy łącznej liczbie 77 300 stacji bazowych, w porównaniu z 75 400 na koniec 2021 r., witryny 5G stanowią mniej niż 10% całości.

Panlilio ujawnił przyczynę powolnego rozwoju usług 5G pod koniec grudnia 2022 r.: kompatybilne telefony były niedostępne dla większości segmentu usług przedpłaconych na Filipinach.

W trzecim kwartale 2022 r. 97% z 70,6 mln abonentów korzystało z planów przedpłaconych, a ARPU wyniosło 114 PHP.

Panlilio powiedział, że przyczyną opóźnienia we wprowadzeniu 5G było „chłodne przyjęcie na rynku”.

Ceny telefonów 5G w kraju pozostają wysokie, powiedział Yuan, ponieważ modele są dostępne tylko w segmencie średniej klasy.

ASP dla urządzeń 5G wyniósł 463 USD w trzecim kwartale 2022 r., co oznacza spadek o 13% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W kwartale telefony 5G stanowiły 14% wszystkich dostaw smartfonów na Filipinach, w porównaniu do 24% w Azji Południowo-Wschodniej.

Yuan powiedział, że Filipiny pozostają rynkiem zorientowanym na wartość, a konsumenci są bardzo wrażliwi na ceny.

Powłoka
Tymczasem Globe Telecom ostatnio podkreślił to bardziej niż podwoiła liczbę lokalizacji na Filipinach z usługą 5G w 70 miastach.

Mówi się, że usługa 5G jest dostępna w prawie wszystkich trzech głównych miastach kraju: Manili, Davao i Cebu. Zasięg osiągnął również 97 procent populacji w dziesięciu kolejnych miastach.

Dane za trzeci kwartał 2022 roku pokazują, że Globe Telecom zainstalował prawie 1900 witryn 5G w pierwszych dziewięciu miesiącach roku ta sama kwota będzie wdrażany przez cały 2021 rok.

Nie podaje zagregowanej liczby dla 5G ani całkowitej liczby witryn.

GSMA Intelligence szacuje, że do końca 2022 roku zasięgiem sieci 5G firmy Globe Telecom objęto 35% populacji.

Globe Telecom również nie ujawnił liczby abonentów 5G, ale zaznaczył, że na koniec września 2022 roku miał zarejestrowanych w swojej sieci ponad 3 miliony urządzeń, w porównaniu z 2,7 miliona trzy miesiące wcześniej. Wszyscy z wyjątkiem 2,5 miliona z 87,9 miliona abonentów korzysta z usług przedpłaconych.

Operator powiedział MVL ponieważ nie ma konkretnych ofert 5G, nie śledzi ARPU według technologii, co uniemożliwia ocenę wpływu adopcji na jego ogólny wskaźnik.

Canalys spodziewa się, że zmieni się to w tym roku, a ceny telefonów obsługujących 5G będą nadal spadać, a dostawcy chcą dodać tę technologię do swoich portfeli segmentów średniej i budżetowej.

Pytanie brzmi, czy obniżka ceny telefonu wystarczy, aby zachęcić użytkowników przedpłaconych do przejścia na szybsze usługi 5G? Próg można obniżyć na tyle, aby zachęcić do przejścia na technologie nowej generacji w dużych miastach, gdzie dochody są wyższe, a zasięg sieci większy.

Ale nie spodziewaj się gwałtownego wzrostu popularności, dopóki PLDT i Globe Telecom nie zwiększą inwestycji i nie zapewnią zasięgu 5G masom w całym kraju.

Poglądy redakcyjne wyrażone w tym artykule są wyłącznie poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Stowarzyszenia GSM, jego członków lub członków stowarzyszonych.

Zapisz się do naszego codziennego newslettera
Z powrotem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *