BLOG: Chiński rynek PE w 2023 r.: ożywienie zagrożone przez dysproporcje gospodarcze i spadający rynek nieruchomości

SINGAPUR (ICIS) – klik
tutaj
aby zobaczyć najnowszy post na blogu na temat azjatyckich związków chemicznych autorstwa Johna Richardsona.

Nierówności ekonomiczne były poważnym problemem w Chinach już przed pandemią. Jednak eksperci twierdzą, że COVID-00 pogłębił tę lukę z powodu braku wystarczającego dostępu do edukacji online na obszarach wiejskich i utraty dochodów przez pracowników migrujących podczas blokady.

Możemy odwzorować zakres luki w dochodach i zamożności, obliczając poziomy zużycia polietylenu (PE) w prowincjach. Dane ICIS i MFW sugerują, jak szczegółowo opisujemy w dzisiejszym blogu, że w 2022 r.:

  • Tylko 35% ludności kontynentalnej, zamieszkującej dziesięć najbogatszych prowincji Chin, zapewnia 49% całkowitego zapotrzebowania na polietylen – 18,5 mln ton. Porównuje się to z 65-procentowym udziałem ludności mieszkającej w pozostałych 21 prowincjach na kontynencie, które zużyły 19,1 miliona ton – 51% całości.

Tym, co może dodatkowo osłabić szanse na ożywienie popytu na PE w 2023 r., jest sektor nieruchomości. Citigroup przewiduje, że sprzedaż nowych domów może spaść w tym roku o kolejne 25%. Błogie lata, kiedy spekulacyjna gorączka na rynku nieruchomości doprowadziła do ogromnego wzrostu osobistego bogactwa i wydatków konsumpcyjnych, wydają się minąć na zawsze z powodu nadmiaru nieruchomości i nieściągalnych długów.

Oczywiście, gdy Chiny przezwyciężą falę wyjścia z COVID, aktywność gospodarcza podniesie się z bardzo niskiego poziomu, ponieważ znaczna część gospodarki została zamknięta podczas nieobecności COVID.

Jednak wraz ze wzrostem nierówności ekonomicznych i końcem bańki mieszkaniowej bądź ostrożny. Nawet jeśli fala wyjścia z Chin zostanie opanowana w 2023 r., w tym roku możemy nie zaobserwować dużego wzrostu popytu i cen polietylenu.

Jednak, jak zawsze, jak szczegółowo omawiamy w dzisiejszym blogu, samo spojrzenie na rynek nie wystarczy. Potrzebujesz szczegółowych i stale weryfikowanych scenariuszy, aby zarządzać swoją działalnością chemiczną przy użyciu danych i wiedzy ICIS.

W przypadku PE nasze ostatnie trzy scenariusze popytu w Chinach w 2023 r. przedstawiają się następująco:

  • W Scenariuszu 1 zapotrzebowanie Chin na polietylen w 2023 roku wyniesie 39,1 mln ton, czyli o 4% więcej niż w roku ubiegłym. W scenariuszu 2 popyt wyniesie 36,4 mln ton, czyli o 3% mniej. Scenariusz 3 zakłada 5% redukcję do 35,7 Mt.

Uwaga edytora: Ten wpis na blogu jest opinią autora. Wyrażone poglądy są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy ICIS.

Leave a Comment