Bank of England ostrzega, że ​​wysoka inflacja może trwać dłużej niż oczekiwano | Bank Anglii


0
Categories : Gospodarka

Bank Anglii Główny ekonomista ostrzegł, że wysoka inflacja w Wielkiej Brytanii może trwać dłużej niż oczekiwano, pomimo spadających hurtowych cen energii w ostatnich tygodniach i gospodarki na krawędzi recesji.

Hugh Pill powiedział, że spowolnienie brytyjskiej gospodarki i gwałtowny spadek cen gazu w Europie mogą pomóc uporać się z najwyższą inflacją od ponad czterech dekad. Threadneedle Street prognozuje główną inflację – który pracował za 10,7% w listopadzie – będzie słabnąć od połowy tego roku.

Mimo to, powiedział, ryzyko „samowystarczalnego pędu” pozostaje, ponieważ pracownicy domagają się wyższych płac, a firmy podnoszą ceny swoich produktów w odpowiedzi na wysoką inflację.

Przemawiając na konferencji w Nowym Jorku, Pill powiedział: „Specyficzny kontekst panujący w Wielkiej Brytanii – wyższe ceny gazu ziemnego w połączeniu z napiętym rynkiem pracy, niekorzystnym rozwojem podaży pracy i wąskimi gardłami na rynku produktów – stwarza potencjał do ustabilizowania inflacji. . “.

W odpowiedzi na najwyższą inflację od początku lat 80., Bank podniósł główną stopę procentową do 3,5% w ubiegłym miesiącu w porównaniu do 0,1% rok wcześniej. Miejscy inwestorzy oczekują, że bank centralny ponownie podniesie stopy procentowe do 4% na następnym posiedzeniu komisji polityki pieniężnej w lutym.

Pill powiedział, że chociaż ceny gazu ziemnego spadły, pozostają znacznie powyżej poziomów historycznych, zwiększając zagrożenie stale rosnącą inflacją, ponieważ firmy i gospodarstwa domowe mogą starać się zrekompensować te koszty, żądając wyższych płac i cen.

„Im dłużej firmy starają się utrzymać realną stopę zwrotu, a pracownicy starają się utrzymać realne płace na poziomie sprzed skoków cen energii, tym bardziej prawdopodobne jest, że inflacja generowana w kraju osiągnie swój własny, samowystarczalny pęd” – powiedział.

Rishi Sunak obiecał w zeszłym tygodniu połowę inflacji w 2023 r, jedna z pięciu obietnic zawartych w jego pierwszym ważnym przemówieniu w tym roku. W październiku inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 41 lat i wyniosła 11,1%. Jednak Biuro Odpowiedzialności Finansowej już przewidywało, że do końca tego roku spadnie poniżej 4 proc.

W obliczu wyższych stóp procentowych banków ekonomiści ostrzegają przed spowolnieniem gospodarczym i gwałtownym spadkiem cen domów, ponieważ rodziny zmagają się z rosnącymi kosztami pożyczek.

Więcej niż 1,4 miliona gospodarstw domowych stoją przed perspektywą skoku kosztów kredytu, gdy ich kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu wyczerpią się w tym roku, zgodnie z danymi Urzędu Statystyk Narodowych opublikowanymi w poniedziałek. Według ONS większość brytyjskich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu (57%) podlegających odnowieniu została wynegocjowana przy stopach procentowych poniżej 2%.

Prywatni najemcy również stoją w obliczu rosnących kosztów mieszkaniowych, a ceny wynajmu rosną w najszybszym tempie w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia rejestracji w 2016 r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *