Amerykańskie banki przygotowują się na cięcia zysków i recesję


0
Categories : Gospodarka

NOWY JORK, 10 stycznia (Reuters) – Przewiduje się, że amerykańscy giganci bankowi zgłoszą w tym tygodniu niższe zyski w czwartym kwartale, ponieważ pożyczkodawcy gromadzą fundusze na deszczowy dzień, aby przygotować się na spowolnienie gospodarcze, które uderza w bankowość inwestycyjną.

Czterech amerykańskich gigantów bankowych – JPMorgan Chase & Co. (JPM.N)Bank of America Corp (ZBIORNIK.N)Citigroup Inc. (Chiny) oraz Wells Fargo & Co. (WFC.N) — zgłosić zarobki w piątek.

Razem z Morganem Stanleyem (MS.N) i Goldmana Sachsa (GS.N)Są to sześciu największych pożyczkodawców, zgodnie z medianą prognoz Refinitiv, i oczekuje się, że zgromadzą 5,7 miliarda dolarów całkowitych rezerw, aby przygotować się na NPL. To ponad dwukrotnie więcej niż 2,37 miliarda dolarów przyznanych rok wcześniej.

„Biorąc pod uwagę, że większość amerykańskich ekonomistów przewiduje w tym roku recesję lub znaczne spowolnienie, banki prawdopodobnie przyjmą ostrzejsze prognozy gospodarcze” – napisali w notatce analitycy Morgan Stanley kierowani przez Betsy Grasek.

Rezerwa Federalna agresywnie podnosi stopy procentowe, próbując ograniczyć inflację do poziomu zbliżonego do najwyższego od dziesięcioleci. Rosnące ceny i wyższe koszty pożyczek skłoniły konsumentów i przedsiębiorstwa do ograniczenia wydatków, a ponieważ banki pełnią rolę pośredników gospodarczych, ich zyski spadają, gdy aktywność spada.

Sześć banków odnotuje również średnio 17% spadek zysku netto w czwartym kwartale w porównaniu do ubiegłego roku, według wstępnych szacunków analityków Refintiv.

Grafika Reutera

Jednak pożyczkodawcy skorzystają z wyższych stawek, co pozwoli im zarobić więcej na odsetkach, które naliczają pożyczkobiorcom.

Inwestorzy i analitycy skupią się na komentarzach dyrektorów banków jako na ważnym wskaźniku perspektyw gospodarczych. Parada kadry kierowniczej ostrzegała w ostatnich tygodniach przed trudniejszym otoczeniem biznesowym, które skłoniło firmy do obniżenia wynagrodzeń lub likwidacji miejsc pracy.

Goldman Sachs zacznie zwalniać tysiące pracowników od środy, poinformowały w niedzielę dwie osoby zaznajomione z tym posunięciem. Między innymi Morgan Stanley i Citigroup również zredukowały zatrudnienie po załamaniu w bankowości inwestycyjnej.

Posunięcia te nastąpiły po tym, jak dealerzy z Wall Street zaangażowani w fuzje, przejęcia i pierwsze oferty publiczne stanęli w obliczu gwałtownego spadku swojej działalności w 2022 r., gdy rynki były wstrząśnięte rosnącymi stopami procentowymi.

Według danych Dealogic przychody z globalnej bankowości inwestycyjnej spadły w czwartym kwartale do 15,3 mld USD, czyli o ponad 50% mniej niż rok wcześniej.

W centrum uwagi banków znajdzie się także biznes konsumencki. Rachunki gospodarstw domowych były wspierane przez silny rynek pracy i bodźce rządowe przez większą część pandemii i chociaż konsumenci są ogólnie w dobrej kondycji finansowej, coraz więcej osób zaczyna zalegać z płatnościami.

„Wychodzimy z okresu niezwykle dobrej jakości kredytowej” – powiedział David Fanger, starszy wiceprezes grupy instytucji finansowych Moody’s Investors Service.

W Wells Fargo skutki skandalu związanego z fałszywym kontem i kar regulacyjnych będą nadal wpływać na wyniki. Pożyczkodawca spodziewał się, że poniesie około 3,5 miliarda dolarów kosztów po tym, jak zgodził się uregulować zarzuty powszechnego złego zarządzania kredytami samochodowymi, hipotekami i rachunkami bankowymi z Biurem Ochrony Konsumentów w USA, największą grzywną cywilną w historii.

Analitycy będą również obserwować, czy banki takie jak Morgan Stanley i Bank of America rejestrują jakiekolwiek odpisy pożyczek w wysokości 13 miliardów dolarów, aby sfinansować zakup Twittera przez Elona Muska.

W szerszym znaczeniu indeks KBW (.BKX) Akcje banków wzrosły w tym miesiącu o około 4% po spadku o prawie 28% w zeszłym roku.

Chociaż w 2022 roku nastroje rynkowe gwałtownie zmieniły się z byczych w niebezpieczne, niektórym dużym bankom udało się przezwyciężyć najbardziej ponure prognozy, wycofując się z ryzykownych działań, pisze Susan Roth Katzke, analityk Credit Suisse.

„Widzimy bardziej zrównoważoną zdolność zwrotu w całym cyklu po dekadzie redukcji ryzyka” – napisała w notatce. „Nie możemy ignorować fundamentalnej siły”.

Reportaż Saida Azhara, Niketa Nishanta i Lanana Nguyena Redakcja: Nick Ziminski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *