5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w środę, 11 stycznia


0
Categories : Gospodarka

Akcje spółek technologicznych na Nasdaq.

Piotr Kramer | CNBC

Oto najważniejsze wiadomości, których inwestorzy potrzebują, aby rozpocząć dzień handlowy:

1. Nasdaq się rozgrzewa

2. Wells Fargo likwiduje swoją działalność związaną z kredytami hipotecznymi

Ludzie przechodzą obok oddziału Wells Fargo, 10 stycznia 2023 r. w Nowym Jorku.

Leonardo Munoz | Naciśnij Wyświetl | Wiadomości Corbisa | Getty Images

Wells Fargo Co. był wiodącym kredytodawcą hipotecznym w kraju od 2019 r. Teraz, gdy duży bank stoi w obliczu ściślejszej kontroli regulacyjnej i wyższych stóp procentowych, potrzebuje ogromny krok wstecz od rynku mieszkaniowego. To stawia go na równi z rywalami, takimi jak JPMorgan Chase i Bank of America, które zmniejszyły swój udział w rynku kredytów hipotecznych po kryzysie finansowym w 2008 roku. „Jesteśmy w pełni świadomi historii Wells Fargo od 2016 roku i pracy, którą musimy wykonać, aby przywrócić zaufanie społeczne” – powiedział Cleber Santos, szef działu finansów konsumenckich w Wells Fargo, w rozmowie z Hugh Son z CNBC. „W ramach tego przeglądu ustaliliśmy, że nasza działalność w zakresie kredytów mieszkaniowych była zbyt duża zarówno pod względem ogólnej wielkości, jak i zakresu”.

3. Powell pozbywa się presji politycznej

Przewodniczący Fed Jerome Powell: Stabilność cen jest podstawą gospodarki

Rezerwa Federalna słyszy to ze wszystkich stron, gdy jej decydenci próbują okiełznać inflację, podnosząc stopy procentowe. Krytycy banku centralnego stwierdzili, że rozwiązanie problemu zajęło zbyt dużo czasu, ponieważ ceny rosły w najszybszym tempie od czterech dekad. Teraz mówią, że Fed robi zbyt wiele, aby to naprawić, potencjalnie narażając gospodarkę na ryzyko recesji. Dlatego, jak powiedział przewodniczący Jerome Powell, dobrze, że tak jest Fed jest politycznie niezależny. „Brak bezpośredniej kontroli politycznej nad naszymi decyzjami pozwala nam podejmować te niezbędne środki bez względu na krótkoterminowe czynniki polityczne” – powiedział we wtorek w przygotowanym przemówieniu do szwedzkiego Riksbanku. Następne posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych zaplanowano na 31 stycznia i 1 lutego.

4. Ostrzeżenie Banku Światowego

Dlaczego Bank Światowy obniżył swoją prognozę globalnego wzrostu

Bank Światowy się rozrósł bardziej pesymistycznie ocenia światową gospodarkę, ostro obniżając swoje prognozy wzrostu. „Globalny wzrost zwolnił do tego stopnia, że ​​światowa gospodarka jest niebezpiecznie bliska recesji” – poinformowała we wtorek instytucja. Ogólnie rzecz biorąc, powiedział, że obecnie oczekuje, że światowy wzrost gospodarczy osiągnie w tym roku 1,7%, w porównaniu z poprzednią prognozą 3%. Bank Światowy również znacząco obniżył swoją prognozę wzrostu dla USA do 0,5% z poprzedniej prognozy 2,4%. Według Banku Światowego, jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie to trzecie najwolniejsze tempo wzrostu od około 30 lat, ustępując jedynie spowolnieniu spowodowanemu kryzysem finansowym i pandemią Covid-19.

5. Dramat w WWE

Prezes World Wrestling Entertainment Inc. Vince McMahon wystąpił podczas WWE Monday Night Raw w Thomas & Mack Center 24 sierpnia 2009 w Las Vegas w stanie Nevada.

Ethana Millera | Getty Images

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *