5 oznak, że może rozpocząć się zwyżkowy wzrost altcoinów


0
Categories : Rynki

Natomiast rok 2022 zakończył się ponuro z wiatr w makro Przy niewielkiej nadziei na odrodzenie w 2023 r. początek nowego roku zaskoczył niedźwiedzie gwałtownym wzrostem kursu bitcoina (BTC), eter (Ethereum) i ceny altcoinów. Okres niskiej zmienności na rynku kryptowalut wydaje się kończyć wybiciem.

Wzrost był szczególnie zauważalny w przypadku niektórych altcoinów, takich jak Lido (LIDO), Solana (Sól) i Cardano (ADA). Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do gwałtownego wzrostu tych monet są nadchodząca aktualizacja Ethereum Shanghai (dla LIDO) oraz ujemnej stopy finansowania na rynku kontraktów terminowych, zwłaszcza dla SOL. Ujemne stawki oznaczają, że większość traderów zajmuje pozycję krótką, co pozwala kupującym wieloryby na wykorzystanie ich stop lossów. Stawki finansowania dla niektórych innych tokenów nadal podlegają cięciom.

Ponadto w nowym roku pojawił się ponownie ciasto hazard, który zszedł na drugi plan po krachu FTX w listopadzie 2022 roku. Rosnąca cena monet memów wskazuje na szczątkowy duch degeneracji. Technicznie rzecz biorąc, ogólna kapitalizacja rynkowa altcoinów przebiła kluczowy techniczny poziom oporu w miarę narastania zwyżkowej dynamiki.

Podczas gdy trwałość zwyżkowego ruchu jest wątpliwa ze względu na utrzymujący się ogólny trend spadkowy, wyłaniający się trend wzrostowy może nadal sprawiać pewien ból późnym sprzedawcom. Pięć głównych czynników wpływających na ceny altcoinów to:

Dane z rynku pracy ożywiają nadzieję na miękkie lądowanie

Wbrew szacunkom Dow o 200 tys. pozarolniczych etatów i oczekiwaniom rynku na wolniejszy wzrost, dane z rynku pracy za grudzień 2022 r. pokazały wzrost zatrudnienia o 230 tys., czyli 0,2%.

Silny rynek pracy jest sprzeczny z dominującymi twierdzeniami o recesji i działa jak katalizator rajdu ryzyka. Wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) z grudnia 2022 r., który zostanie opublikowany 12 stycznia, albo podsyci nowy byczy nastrój, albo powróci do negatywnego nastrojów.

Jeśli inflacja będzie nadal spadać, a grudniowy CPI spadnie poniżej 7,7%, to zaufanie rynku do miękkiego lądowania może wzrosnąć. Jeśli jednak inflacja wzrosła w grudniu, to możliwość wyższej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA pod koniec stycznia grozi ostrą korektą.

Handlowcy polują na wieczyste swapy z ujemnymi stopami finansowania

Jak handel spot wolumen i płynność kryptowaluty giełdy wysychały pod koniec roku, zwłaszcza w okresie świątecznym, większy wpływ na ruchy cen zyskały rynki kontraktów terminowych. Odwrotna reakcja cenowa na przepełnioną pozycję handlową jest wysoce prawdopodobna.

Ostatni wzrost cen w Solanie jest wyraźnym sygnałem, że ceny gwałtownie spadają. Pozycje krótkie SOL o wartości 200 mln USD zostały zlikwidowane w weekend, ponieważ cena wzrosła o ponad 27% w stosunku do najniższego poziomu z 6 stycznia, który wynosił 13 USD. Według niezależnego Analityk rynku Alex Kurger: „SOL wciąż ma wiele do zrobienia, ale faza produktywności jest już prawie zakończona”.

Stopa finansowania typu perpetual swap SOL. źródło: Coinglass

Podczas gdy pompowanie Solany może być bliskie ukończenia, większości traderów wciąż brakuje wielu altcoinów, takich jak Apecoin (MAŁPA), Tron (TRX), gotówka Bitcoin (BCH) i Gry Galowe (GALA). Daje to kupującym możliwość podniesienia ceny i polowania na płynność stop loss od sprzedawców typu perpetual swap.

Stopa finansowania Altcoin na giełdach kryptograficznych. źródło: Coinglass

Monety memów do pompowania, a następnie resetowania

W pierwszym tygodniu stycznia 2023 r. memowa moneta o nazwie BONK oparta na Solanie odnotowała ogromny 25-krotny wzrost. Wzrost symbolizował zdegenerowanego ducha hazardu, który panował podczas gonitwy byków w latach 2021-2022. Z drugiej strony bessy zwykle zachęcają traderów do ostrożności.

Pomimo możliwego załamania cen BONK, udane losowanie monet memów, takie jak to, sugeruje, że niektórzy handlowcy nadal oddają się ryzykownym grom.

Wykres cen BONK. źródło: CoinGecko

Pozytywny przełom techniczny

Kapitalizacja rynkowa altcoinów przekroczyła 50-dniową wykładniczą średnią ruchomą (EMA) na poziomie 465 miliardów dolarów. Kupujący prawdopodobnie wybiorą 100-dniową EMA na 563 miliardy dolarów, co oznacza średni zysk tokena na poziomie 20%. Handlowcy techniczni próbują wykorzystać te kluczowe poziomy, zanim rozpocznie się odwrócenie.

Wskaźnik względnej siły (RSI) dla kapitalizacji rynkowej altcoinów również przeniósł się na terytorium zwyżkowe, przełamując poziom oporu 60 pipsów. Ponadto, jeśli kupujący stworzą wsparcie powyżej 50-dniowej EMA z dodatnim wolumenem, krótkoterminowy trend wzrostowy może trwać do końca I kwartału 2023 r.

Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoina (z wyłączeniem bitcoina). Źródło: widok handlowy

Trendy historyczne i wzrost pozytywnych nastrojów

Trwałość zwyżkowego wzrostu altcoinów jest wątpliwa, zwłaszcza że główny trend pozostaje spadkowy. Trudno jest zidentyfikować fundamentalny katalizator wspierający tę hossę, a cena Bitcoina znajduje się poniżej oporu między 18 200 a 19 000 USD. Tak więc trend wzrostowy prawdopodobnie zniknie, gdy kupujący się zmęczą.

Jeśli spojrzymy na poprzednie cykle kryptograficzne, zobaczymy, że altcoiny przewyższyły Bitcoina w zwyżkowym ruchu, aw następnym okresie ożywienia nastąpił zwrot z Bitcoinem prowadzącym wzrost rynku kryptowalut.

Niedawny paraboliczny bieg w 2021 r. przebiegał w podobny sposób, a altcoiny przewyższały Bitcoina. Jednak w okresie korekty rynek altcoinów nie załamał się w porównaniu do bitcoina.

Zarówno kapitalizacja rynkowa altcoinów, jak i cena bitcoina straciły 75% swojej wartości od szczytu, w przeciwieństwie do strat altcoinów większych niż bitcoin.

Altcoiny przewyższają Bitcoina podczas hossy. Źródło: widok handlowy

Wyjątkiem od powyższej reguły może być rosnąca dominacja Ethereum na rynku. Ethereum utrzymało swoją dominację na rynku na poziomie około 20% dzięki przełomom technicznym, takim jak przejście na energooszczędny mechanizm sprawdzania stawki i niższej inflacji, silnie wspierając jego cenę pomimo trendu spadkowego. Nie można jednak wykluczyć głębszej korekty szerszej kapitalizacji rynkowej altcoinów.

Bitcoin (pomarańczowy) Ethereum (niebieski) dominujący na rynku kryptowalut. Źródło: widok handlowy

Ostatnio w mediach społecznościowych można zaobserwować odrodzenie pozytywnych nastrojów. Święty Dane pokazują, że wzmianki w mediach społecznościowych o słowach kluczowych, takich jak „buy dip” i „bottom”, gwałtownie wzrosły na platformach takich jak Twitter, Reddit i Telegram. Zwykle pozytywny wzrost nastrojów jest głównym wskaźnikiem odwrócenia byczego trendu cenowego.

Objętość mediów społecznościowych dla słów kluczowych „kup upuść” i „dół”. źródło: Sentyment

Jedną z pierwszych przeszkód będzie wsparcie cenowe po zniszczeniu krótkich zamówień. Jako jedne z pierwszych rosnących tokenów, Solana i Cardano mogą dostarczyć wskazówek wskazujących na koniec trendu wzrostowego.

Jeśli cena SOL spadnie poniżej wsparcia na poziomie 14,33 USD, a dla ADA poniżej 0,30 USD, może to być sygnał ostrzegawczy wyczerpania byka.

Jednocześnie tokeny takie jak LIDO, które czerpią korzyści z narracji dotyczącej instrumentów pochodnych stopy płynności, mogą nadal rosnąć, dopóki główni programiści Ethereum nie wdrożą aktualizacji z Szanghaju. Makrorynkowe czynniki rynkowe, takie jak CPI i akcja cenowa Bitcoin, również będą odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu zwyżkowych altcoinów.